Posted on

Začala jsem 13.týden těhotenství. Pro zjištění případných vrozených vývojových vad plodu jsem se objednala na ultrazvuk a krevní odběr do centra OSCAR ve Zlíně (čím dřív se objednáte tím lépe, moc termínů pro velký zájem maminek na výběr nemají, nezapomeňte si s sebou vzít těhotenskou průkazku). Bylo trošku obtížné v areálu nemocnice zaparkovat, člověk si musí dát časovou rezervu, aby nepřišel pozdě. Hned při vstupu do budovy je automat, kde pacientka zaplatí 30 Kč registrační poplatek (platí i pro maminky při prvních dvou návštěvách, jak jsem se dozvěděla od paní na informacích). Když se dostanete do mini čekárny, přinese vám sestřička k vyplnění formulář, kde se popisuje, o co se na vyšetření vlastně jedná, chtějí vědět pár osobních údajů jako jsou bydliště, váha či zda kouříte, důležitá pak je poznámka, že před odběrem krve musíte sestru informovat, zda užíváte léky na štítnou žlázu nebo zda vás lékař sleduje. Jakmile na vás přijde řada, vstoupíte do malé sesterny, kde vám sestra vezme krev (na lačno být nemusíte) a hned poté si vás zavolá paní doktorka nebo pan doktor. Ordinace je velmi malá, nic moderního, ale nakonec to je asi to poslední, co vás v tu chvíli zajímá. Lehnete si na lehátko a lékař začne snímat vašeho drobečka, kterého vidíte na obrazovce na zdi před sebou. Sestřičce pak hlásí údaje o rozměrech tělesných partií, projasnění šíje, zda plod má už nosní kůstku, jak uložený má žaludek, měří tep, takže okamžik slyšíte srdíčko svého potomka, sleduje, zda má ručičky a nožičky tak, jak mají být. Pak se také zmíní o uložení děložní stěny a vytiskne vám fotku či dvě.

Za 2 fotky jsem zaplatila 70 Kč. Jsou klasické ultrazvukové černobílé, malého formátu. S fotkami v ruce jdete za paní na informacích, která vám vytiskne fakturu a které za fotky předáte peníze.

Pokud už doma nějaké to dítko máte a chcete si jej vzít s sebou, v čekárně je maličký kouteček na hraní, respektive mají tam krabici s hračkami, takže děťátko se může zabavit alespoň na dobu než na vás přijde řada.

Celková doba vyšetření od vstupu do sesterny až po její opětovné opuštění zabere asi 20 minut.

Leave a Reply