Posted on

Tajemství cestování s dětmi, ať na dlouhé, či krátké vzdálenosti, tkví v pečlivém plánování. Vždy vezměte sebou vše potřebné jako jsou pleny, náhradní oblečení, vlhčené ubrousky, nějakou hračku, leporelo, igelitový sáček, lahvičku s pitím, křupky, piškoty, nějaké jídlo, které už dítě může jíst. Pokud nekojíte, tak i vše potřebné pro umělou výživu. Nevíte, co se může přihodit a vy se nedostanete včas domů na svačinku a dítě bude mít hlad. Auto je nejpohodlnějším dopravním prostředkem pro vás i vaše dítě. V případě problému můžete kdykoliv zastavit, udělat přestávku, projít se s miminkem na čerstvém vzduchu. Záleží, jak staré máte dítko, jaké má potřeby.

Při cestování autem musíte dbát na jeho bezpečnost a použít atestovanou autosedačku dle věku a váhy. Dbejte na správné uchycení autosedačky, a to podle pokynů výrobce. Od narození v tzv. vajíčku, které vám postačí do těch 10 -13 kg, dle výrobce. Upevňuje se vždy proti směru jízdy, a pokud je sedadlo spolujezdce vybaveno airbagem, musíte jej buď deaktivovat nebo dítě vozit na zadním sedadle. Pak zvolíte variantu buď do 18 kg nebo až do 36 kg.

Jednotliví výrobci se liší, takže se podívejte na internetových stránkách nebo si zajděte do specializovaného obchodu, kde vám určitě poradí.V žádném případě nesmí být dítě položeno volně v sedačce bez upoutání popruhy. V případě nehody neposkytne dítěti žádnou ochranu.

Starší dítě budete muset v autě něčím zabavit, nejlépe několika oblíbenými hračkami. Zvolte hračky, které se dají upevnit na sedadlo, aby je dítko neházelo stále na zem.

Jedete -li na dlouhou cestu, je lépe cestovat v noci. Budete – li mít štěstí, dítě se ukolébá pohybem auta a bude spát alespoň část cesty.

Protože děti do jednoho roku věku by neměly přijít do styku s přímým slunečním zářením, musíte zajistit přiměřenou ochranu také v autě. Speciální ochranná stínítka na okna aut se připevňují pomocí gumových přísavek, takže je můžete podle potřeby přemístit nebo odstranit.

Snažte se, aby bylo cestování co neuvolněnější, a proto si vyhledejte trasu předem a ponechte si dostatek času, abyste nebyli ve stresu, že přijdete pozdě. Užijte si příjemné cestování.

Zdroj:

Zdravé dítě, Ošetřování, péče, opatrování, Nakladatelství Svojtka, 2009.

Těhotenství, výživa a péče o miminko, Nakladatelství Svojtka, 2009.

Leave a Reply