Posted on

Cílem jakékoliv tělesné aktivity v těhotenství není zvyšování výkonnosti, ale udržení optimální kondice vašeho organizmu. Jedná se o kondici fyzickou a psychickou.

Veškerá aktivita provozovaná během gravidity, musí být schválena ošetřujícím lékařem, který dokáže nejlépe posoudit náš zdravotní stav vystavený budoucí zátěži.

Cvičení je možné ve skupině, v pořádaných kurzech nebo doma samostatně. Cvičení v kurzech je pořádáno 1x týdně a proto je dobré doplnit je vlastním cvičením doma, aby splňovalo svůj účel. Speciální kursy s cvičením pro těhotné musí vést porodní asistent nebo školená osoba. Proto je důležité informovat se o kvalifikaci předcvičujícího. Součástí těchto kursů může být i předporodní příprava.

Vhodné je cvičit 2-3x týdně minimálně 30 minut. Lepší je ale cvičit po menších dávkách každý den, aby tělo mělo pravidelný pohyb, odreagovalo se od různých stresů a zátěží. Některé cviky můžeme provádět i nepozorovatelně, například v tramvaji. Jsou to cviky pro lepší ovládání pánevního dna nebo nácvik břišního dýchání.

Cvičení nastávajících maminek mohou být rozdělena do skupin podle pokročilosti gravidity, protože každé období má svá specifika. Tato období obecně nazýváme trimestry. Během nich by se žena měla udržet v kondici a postupně se připravovat na porod.

Obecně se cviky opakují při cvičení 3-5x, později se počet opakování zvyšuje na 10. Aby cvičení mělo co nejlepší efekt, je velmi důležité správné provedení cviků se správnou technikou dýchání.

Leave a Reply