diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Desatero úspěšného kojení

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Uvádíme tak, jak je deklarováno UNICEF. Jeho dlouhodobá realizace umožňuje nemocnicím získat statut tzv. „Baby friendly hospitals“, což je volně přeloženo značí přátelské k dětem. Plnění desatera zvyšuje počet úspěšně kojených dětí díky podpoře, která je maminkám po porodu plánovitě poskytována.

 1. Písemně vypracovaná strategie přístupu ke kojení, která je rutinně předávána všem členům zdravotnického týmu.
 2. Veškerý personál školit v dovednostech nezbytných k provádění této strategie (jak dítě přikládat, jak ošetřovat, kdy přikládat).
 3. Všechny těhotné ženy informovat o výhodách a technice kojení.
 4. Umožnit matkám kojení do 30 minut po porodu (podmínky k tomu vytvořit na porodních sálech).
 5. Ukázat matkám způsob kojení a udržení laktace i pro případ, kdy jsou odděleny od svých dětí (techniky odstříkávání a skladování mléka).
 6. Nepodávat novorozencům žádnou potravu ani nápoje kromě mateřského mléka, s vyjímkou lékařsky indikovaných přípravků (nedávat náhražky jako cukerné roztoky, čaje atd.).
 7. Praktikovat rooming-in – dítě ošetřováno matkou a s matkou po celou dobu hospitalizace, jestliže to zdravotní stav obou dovolí.
 8. Podporovat kojení podle potřeby dítěte /kojení on demad).
 9. Nedávat kojeným novorozencům žádné náhražky, šidítka apod.
 10. Povzbuzovat zakládání dobrovolných skupin matek pro podporu kojení a upozorňovat na ně matky při propuštění z porodnice

Péče o kojící ženy pokračuje samozdřejmě i v terénu po propuštění matky s dítětem domů z porodnice. Je zapotřebí matku ke kojení pozitivně stimulovat a zajistit jí podporu rodiny. Při potížích kojící ženě pomoci nasměrovat k odborníkům- laktačním poradkyním atd.

Zdroj:

Výživa kojenců a mladších batolat, Hana Hrstková, NCONZO, Brno 2003.

 

 

Přečtěte si také:

 • LeonardLeonard Svátek: 6.listopad Domácí podoby: Leo, Leošek, Nardek Původ: německý Význam: silný jako lev Líbí se Vám toto jméno?
 • Silvia, SilvieSilvia, Silvie Svátek: 29.října Domácí podoby: Silva, Silvička, Silvuška, Silvinka Původ: latinský Význam: žena z lesa Líbí se Vám toto jméno?
 • Jak skřítek Jahodníček vařil marmeláduJak skřítek Jahodníček vařil marmeládu Víte, kdo je Jahodníček? Nevíte? Já to také nevěděla. Je to skřítek, který žije pod jahodovými lístky. Je moc hodný, protože se stará o jahůdky, aby krásně vykvetly, vyrostly a dozrály. […]
 • Alexa – Cvičitelka koní: Nečekaná výzvaAlexa – Cvičitelka koní: Nečekaná výzva Alexa se konečně dočkala. Ve stáji slavného skokového jezdce Haralda Struckata pilně trénovala a nyní může s hřebcem Chicolem nastoupit do své první závodní sezony. Nic ale není tak […]
 • Pro dobrý spánek miminekPro dobrý spánek miminek Nutradefense je náhradní mléčná výživa inspirovaná mateřským mlékem. Tento podzim přichází s novinkou Nutradefense Good Night, která je jako stvořená k tomu, aby přispěla k dobrému spánku […]
 • Rodili jsme ve Vietnamu: den jako každý jinýRodili jsme ve Vietnamu: den jako každý jiný Autor: Jiří Zajíc Dvanáctého prosince 2011 ve 2.30 se nám narodila holčička (3,70 kg a 53 cm), které jsme dali jméno Lilien. Co všechno tomu předcházelo a čím vším jsme museli několik […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.