diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Diabetická fetopatie

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Jsou označovány odchylky od normálního vývoje plodu, které vznikají v důsledku hyperglykémie (zvýšené hladiny cukru v krvi) během těhotenství, konkrétně během druhého a třetího trimestru, nejčastěji v důsledku gestačního diabetu (diabetu vzniklého v období těhotenství).

V této době jsou již vyvinuty všechny orgány plodu, tudiž nedochází ke vzniku vrozených vývojových vad, tak jak tomu může být u žen, které nemají dostatečně kompenzovaný diabetes (jejich hodnoty laboratorních parametrů diabetu nejsou v období otěhotnění příliš uspokojivé).

Typické dítě s diabetickou fetopatií má více než 4000 g, může mít novorozeneckou žloutenku, poporodní nízkou hladinu krevnho cukru, poruchy srážlivosti, sníženou hladinu vápníku v krvi.

Objevuje se i zvětšení některých orgánů, především srdce, které má za následek vznik poruch srdečního rytmu. Velký plod je pro rodičku zátěží v souvislosti s možnými rozsáhlejšími porodními poraněními.

Dítě je v pozdějším věku ohroženo vznikem obezity a cukrovkou 2. typu.

Přečtěte si také:

  • CharlottaCharlotta Svátek: 27.říjen Domácí podoby: Šarlotka, Šarlina, Šarla.,Lotka Původ: germánský Význam: zdrobnělina jména Karla Líbí se Vám toto jméno?
  • Chci dítěChci dítě Dovolím si tvrdit že každá žena si v určitém věku přeje mít miminko. Jedna po něm zatouží ve dvaceti jiná ve třiceti ale to je tím že každá je jiná , některá dává přednost kariéře ... […]
  • DominikDominik Svátek: 4.srpen Domácí podoby: Domek, Dominiček, Doma Původ: latinský Význam: Líbí se Vám toto jméno?
  • Průvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 18. týdenPrůvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 18. týden S miminkem se stále více sžíváte, a to i proto, že jste patrně v těchto dnech zaznamenala jeho první pohyby (prvorodičky zhruba v tomto týdnu, zkušené matky je pocítily asi o dva týdny […]
  • NikolNikol Svátek: 20.listopad Domácí podoby: Nikolka, Nikuška, Nička, Niki Původ: řecký Význam: vítězka nad lidem; vítězství lidu (francouzské jméno) Líbí se Vám toto jméno?
  • Stela, StellaStela, Stella Svátek: 4.březen Domácí podoby: Stelina, Steluška Původ: latinský Význam: pocházející ze slova stella – „hvězda“. Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.