Posted on

Nelze přesně stanovit hranici nebo přímo nějaký věk, kdy je již vhodné přestat s kojením a dítě odstavit. Doporučuje se jenom samotné  kojení do šesti měsíců věku, tehdy je tedy mateřské mléko  jediným zdrojem výživy a není nutné nic přidávat  a dále kojit se příkrmy alespoň do dvou let dítěte. Vždy ovšem záleží na konkrétním miminku, jak dlouho mu kojení vyhovuje.

Mezi půlrokem a rokem se začínají zavádět příkrmy (v roce by jich mělo být celkově pět), ale mateřské mléko je stále důležitým zdrojem živin i energetického příjmu dítěte. Nemůže-li být proto dítě kojeno, je nutné podávat mléko umělé. 

Mezi prvním a druhým rokem  je mateřské mléko jen doplňkem výživy, poskytuje část mléčné dávky (většinou třetinu až polovinu). Stále velmi důležitou funkci ovšem mateřské mléko hraje v posilování imunitního systému dítěte. Již dítě není kojeno již tak často, maximálně dvakrát denně, což je dostatečný počet po roce věku, tak mateřské mléko těchto obranných látek obsahuje dostatek, jsou v dávce mléka více koncentrovány, složení mléka se přizpůsobí potřebám dítěte a frekvenci jeho kojení a vše potřebné tedy dítě získá i v jediné dávce.

Po druhém  roce života není již mateřské mléko  z výživového hlediska nutné, je možné podávat již běžné kravské mléko i k přímé konzumaci, pokud dítě není alergikem (zde se kravské mléko doporučuje až po třetím roce), nicméně mateřské mléko stále obsahuje obranné látky, takže je stále velmi hodnotné. Důležitou funkcí dlouhodobého kojení je také jistý emocionální náboj, ty krásné chvíle mezi matkou a dítětem, kterých se mnohdy nechce ani jedna strana vzdát.

Takže závěr by mohl být asi takový, že  kojit rok je pro dítě dobrý základ, kojit dva roky je velmi vhodné, kojení déle než dva roky je již záležitostí čistě na rozhodnutí maminky, jak dlouho chce děťátku svůj prs nabízet. Kojení po třetím roce již není tak obvyklé a  již je vhodné uvažovat o odstavu dítěte.

Leave a Reply