diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Péče o pokožku u miminka do 1 roku

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Dětská pokožka se od pokožky dospělých liší – kůže novorozenců a kojenců je tenčí, proto stačí málo a jejich pokožka se může poškodit. Většinou ale k jejímu poškození nevede nedbalost rodičů, ale naopak jejich přehnaná péče.

Péči o pokožku začínáme již při výběru dětské kosmetiky a první koupeli. V dnešní době trh nabízí spoustu výrobků, ve které se stěží orientujeme. Prvních pár týdnů si u miminka vystačíte s dětským olejíčkem a mastí na opruzeniny. Při koupání stačí čistá voda nebo jemné mýdlo určené přímo pro miminka. Není nutno používat přespříliš kosmetických přípravků. Může se totiž stát, že narušíte už tak tenký ochranný kožní povrch.  Ke koupání se nejvíce hodí mýdlo s obsahem glycerinu. 

Malé děti bychom neměli mazat prostředky, které jsou příliš mastné (např. vazelínou). Vzniká tak totiž tzv. okluzivní efekt – kůže pod vrstvou masti se více potí a zapařuje a dítě se může přehřát. Dále, kosmetika, která je určena dětem by neměla obsahovat složky, které mohou vyvolat alergii. Kupujte pouze výrobky, jejichž složení je uvedeno na obalu.

Důležitou roli hraje také oblékání. Pro své miminko volte vzdušné, volné oděvy, nejlépe z bavlny nebo jiných přírodních materiálů. Oblečení by nemělo dítě škrtit a tlačit. Pokud má dítě citlivější pleť, může ho podráždit zbytek pracího prášku v oblečení. Proto by se měly používat speciální prací prášky pro kojence. Ani aviváž není vhodné používat.

Rozhodně by dětská kůže neměla přijít do styku s dalšími dráždivými látkami jako například různé saponáty, laky, barvy apod.

Zvláštní péči vyžaduje dětský zadeček a celá plenková oblast. Právě pod plenkami vzniká prostředí, ve kterém se může za jistých podmínek vyskytnout podráždění kůže, opruzeniny nebo dokonce ekzém. Tuto oblast bychom měli udržovat čistou a suchou.

Co se týká hlavičky a vlásků, je dobré celý rok omezit používání i těch nejkvalitnějších šamponů na minimum. Jestli-že se na hlavičce dítěte objevují šupinky, můžete ji promazat dětským olejíčkem. Nechte chvíli působit a potom hlavičku jemně umyjte. Vybírejte pouze kvalitní výrobky, které neobsahují příliš mnoho parfemovaných látek, nevysušují, nedráždí dětskou pokožku a neštípají v očích.

Co s opruzeninami

Opruzeniny postihuje části těla, které přicházejí do styku s plenkami – zadeček, genitálie, podbřišek a stehna. Jedná se o zarudnutí pokožky nebo drobné pupínky. Objeví se nejčastěji, když dítě stráví více času v mokré plínce. Předejdete jim častým přebalováním.

Pro očištění genitálií při přebalování používejte žínku namočenou ve vlažné vodě. Látky ve vlhčených ubrouscích by opruzeniny mohly zhoršit. Oblast genitálií čistěte jemným oklepáváním, důraznějším otíráním by se totiž mohlo opruzení zhoršit. Jestliže opruzeniny přetrvávají, použijte na postižená místa neagresivní mastičku. Pokud se vytvoří puchýře, navštivte svého lékaře, protože se jedná o bakteriální vyrážku.

Základem zdravé pokožky je nejen výběr vhodného mýdla a olejíčků, ale také vyvážená strava, dostatek tekutin, pobyt na čerstvém vzduchu, ochrana před ultrafialovým zářením a dostatek spánku.

Přečtěte si také:

  • Tatínek u porodu – ANO či NE?Tatínek u porodu – ANO či NE? Mnoho mužů tvrdí, že prožití porodu tzv. na vlastní kůži je traumatizujícím zážitkem. Většina žen údajně ztrácí na atraktivitě. Na hrátky v posteli pak nemají muži ani pomyšlení. Dalším […]
  • Amálie, AmélieAmálie, Amélie Svátek: 24.listopad Domácí podoby: Amálka, Mála, Málinka, Málka, Malčinka Původ: germánský Význam: pracovitá Líbí se Vám toto jméno?
  • KarmelaKarmela Svátek: 16.červenec Domácí podoby: Kara, Karma, Karmelka, Karmuška, Karmel Původ: hebrejský Význam: zahrada, vinohrad Líbí se Vám toto jméno?
  • Tloustnout není nutnéTloustnout není nutné Je mnoho cest k tomu, jak po porodu ztloustnout. Jednou z nich je ztloustnutí z nesprávné stravy. Nevěřte řečem, že kojící matka musí hodně jíst, aby měla hodně mléka a nezeslábla. Kojící […]
  • Kojení – Nejčastější problémy a jejich řešeníKojení – Nejčastější problémy a jejich řešení Kojení může být snadné, pohodlné a příjemné. I přesto se až 40 % novopečených maminek setkává již v porodnici s problémy, 30 % dokonce i po propuštění z porodnice.  Většina obtíží a […]
  • Zlaté šperky  – obdarujte svoje dieťa už pri narodeníZlaté šperky – obdarujte svoje dieťa už pri narodení Ak patríte ku tým šťastným párom, ktoré sú v očakávaní prírastku v podobe bábätka do vašej spoločnej rodiny, môžete sa pripraviť na malú oslavu nového života. V živote našich malých […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.