Posted on

Epidurální analgezie je jedna z metod ke zmírnění porodních bolestí, kdy se podá malá dávka znecitlivující látky tenkou jehlou přes kůži do prostoru bederní páteře mezi  3 a 4 bederní obratel.  Zmírní se ale jen vnímání porodních bolestí, celkový stav rodičky a plodu se neovlivní. Není vhodné úplné znecitlivění, protože se pak zpomalí průběh porodu. Porod tedy není zcela bezbolestný, ale je snesitelnější. V některých porodnicích si za “epidurál” vybírají i poplatek-například v pražské Krči, který není zrovna levný, proto je lepší se předem informovat.

Výhody epidurální anestezie:

-dobře tlumí porodní bolesti a dítěti neškodí

-může urychlit otevírání porodních cest a tím porod zkrátit

Rizika:

-bolest v místě vpichu jehly

-bolesti zad

-bolest hlavy-může se stát, že jehla nechtěně pronikne do mozkomíšního moku, čímž mozkomíšní mok po vpichu jehly uniká a tak nastává bolest hlavy, která se objeví obvykle po 24-48 hodin po vpichu a zhoršuje se ve vzpřímené poloze.

-krvácení do páteřního kanálu a neurotické komplikace a infekce

Případy, kdy je epidurální analgezie nevhodná:

-při alergii na léky používané při epidurální analgezii

-infekce v místě vpichu (nežit, lupénka, ekzém)

-celková zánětlivá onemocnění doprovázená horečkou

-poruchy krevní srážlivosti-některá neurologická onemocnění, například roztroušená skleróza

Přiznám se, že nejsem zastánkyní této metody tlumení bolesti. Myslím si, že pokud je žena zdravá, tak žádný epidurál při normálním porodu nepotřebuje. Dle průkopnice parapsychologie MUDr. Heleny Máslové je u této metody například obtížné odhadnout ten pravý moment podání. Když se dá injekce moc brzy, porod se nepřiměřené prodlouží a děložní stahy se zastaví, žena nespolupracuje a hrozí riziko, že porod skončí operací. Každý zásah do porodu je důsledek toho, že “něco” neběží dobře.

Jsem ráda, že jsem rodila přirozenou cestou s pomocí duly a této metodě jsem se úspěšně vyhnula.

Zdroj:  Informační leták  z porodnice Podolí o epidurální analgezii u porodu

www.ona.idnes.cz/antikoncepce-pro-mladistve-je-zverstvo-tvrdi-gynekolozka

 

 

Leave a Reply