Posted on

A je to tady – jedeme! Soukáte se na zadní sedačku auta, pravděpodobně už nesedíte tak způsobně jako obvykle. Poleháváte, poskakujete, různě se nakrucujete a ošíváte. Možná také začínáte mírně vystresovanému řidiči funět do ouška, což bohužel není projev skrytých vášní ani výzva k odbočení na nějakou tu zastrčenou lesní silničku. Tentokrát vás čeká to, čemu naše babičky s oblibou říkaly „těžká hodinka“. A proč se na takový doslova adrenalinový sportovní výkon alespoň trochu nepřipravit? Kurzy předporodní přípravy v současné době fungují snad při každé porodnici. Organizují je i mateřská centra, kluby kojeneckého plavání a spousta dalších organizací.

Co je cílem předporodních kurzů?

Velmi jednoduše řečeno, dobrý kurz by vás i vašeho partnera měl připravit na to, jak v klidu zvládnout těhotenství, porod, kojení a poporodní období včetně péče o kojence. Porod ale nemá být to hlavní, o co v semináři jde, přestože je samotné porození miminka ve většině případů opravdu nelehká záležitost, náročnější je dle mého názoru doba, která nastává poté. Musíte se rychle zotavit, naučit se kojit, skloubit obstarávání miminka i domácnosti a v horším případě i manžela. Velmi nutné je naučit se v nové situaci najít čas na sebe i na partnera.

Co by do takové ideální přípravy rozhodně mělo patřit?

Měly byste být zahrnuty informacemi o těhotenství. O změnách, které se ve (i na) vašem těle budou odehrávat. Neméně podstatné jsou i sociálně-právní otázky týkající se porodu a dítěte.
Dovíte se vše zásadní o porodu, jak se v porodu zorientovat a co dělat v porodnici i doma. Vy i váš partner byste měli vědět, kdy do porodnice vyrazit.

Rozhodně by vám měl kurz dodat dostatek informací o možných formách porodu a o některých porodních a poporodních komplikacích. Nedílnou součástí bude nácvik dýchání, porodních poloh a některých jednoduchých metod, které vám mohou pomoci v tišení bolestí, např. masáž.
Pokud se váš partner rozhodne zúčastnit porodu, tak právě pro něj je připravena přednáška – „Příprava otce k porodu“, kdy se budoucí tatínek učí efektivně pomáhat rodičce v jednotlivých porodních dobách. Naprosto ideální (a praktická !) se jeví partnerova přítomnost při výuce manipulace s novorozencem – koupání, přebalování, oblékání a optimální způsoby přenášení miminka, které respektují jeho psychomotorický vývoj.

Kvalitní příprava zahrnuje také samostatnou lekci věnovanou kojení – významu, nástupu laktace, technikám kojení a přiložení, možným potížím a jejich prevenci apod.
Každou budoucí matku čeká též pro mnohé nelehké období zvané šestinedělí. Hodina věnovaná tomuto tématu vás informuje o tom, jaké změny ve vašem těle budou probíhat, a o možném vlivu hormonálních změn na psychiku.
V dobrém kurzu nechybí ani informace zaměřené na první pomoc kojenci., tuto část teorie však mnohé bohužel nenabízejí.

A jak je to s cvičením?

Nejprve je vhodné upozornit, že v období těhotenství je vždy cvičení nutné konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem. Diagnózy, které cvičení kontraindikují nebo ho omezují, jsou: nízko položená placenta, krvácení, částečný odtok plodové vody, předčasné kontrakce, netypické bolesti a bolesti na hrudi.

Výše uvedené informace o ideální předporodní přípravě patřily spíše do teoretické části, z mnoha důvodů je dobré hledat kurz, který vám nabídne i přípravu praktickou, tj. těhotenské cvičení. To je zaměřené především na: nácvik správného dýchání, účinného tlačení, redukci bolestí páteře a zlepšení držení těla, cviky posilující pánevní dno, prevenci otékání nohou, prevenci křečí v nohou, součástí je i specifické posilování, dále na cvičení pro zvýšení hybnosti kyčelních kloubů a nácvik relaxace. Cviky nejsou zaměřeny na zvýšení tělesné zdatnosti, ale na posílení určitých svalových skupin, tím lze mimo jiné pomoci při obtížích vyvolaných jednostranným zatížením. Daná aktivita je vždy přizpůsobena pokročilosti těhotenství. Každá dobrá porodní asistentka vás upozorní, že při jakékoliv bolesti, nevolnosti nebo dušnosti se doporučuje cvičení přerušit.

Vhodné je uvědomit si, že veškeré pohybové aktivity v těhotenství se odvíjejí od toho, zda jste již před otěhotněním byla zvyklá sportovat či nikoliv. Pokud ano, pak lze po konzultaci s lékařem v některých sportovních aktivitách úměrně pokročilosti gravidity pokračovat. V případě, že se nepočítáte ani mezi rekreační sportovce, pak rozhodně není tento čas vhodný k tomu, abyste vše dohonila. Nicméně právě pro vás je zmíněné cvičení pro nastávající maminky naprosto ideální. Některé studie ukazují, že budoucí matky, které byly před porodem více fyzicky aktivní (cvičily), mají kratší porody a nižší výskyt komplikací. Po porodu se též rychleji zotavují.

Kterým cvikům je nutné se vyhnout:

  • Cvikům s otřesy nebo s rizikem pádu.
  • Dle pokročilosti gravidity jsou omezovány aktivity, kdy by mohl být stlačován plod, například předklony (postupně je provádíme jen v roznožení).
  • Cvikům, kdy se zadržuje dech (plavání, chůze, pomalé aerobní a rehabilitační cvičení i klasická jóga jsou v pořádku).
  • Cvikům a polohám, při kterých jsou delší dobu stlačena lýtka.
  • Čím je bříško větší, tím více byste měla omezovat cviky na zádech (dochází k útisku cév).
  • Při účasti na sportovních aktivitách, které nejsou zaměřeny na těhotné ženy, informujte cvičitele, že čekáte miminko. Některé cviky by totiž měly být specielně pro vás upraveny, nebo vám instruktor doporučí určitý druh pohybu vynechat.

Zdroje:

  • Průvodce porodnicemi České republiky 2004 (2.vyd.)
  • kniha.porodnice.cz, www.cviceni.cz
  • odborný časopis Mamita , Předporodní příprava – A.Šindelářová,
  • Gyn.-porod. oddělení nemocnice Příbram

Leave a Reply