diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Obecné zásady kojení

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Příprava na kojení

 • Důležitá je pohodlná pozice matky i dítěte, jakékoliv nepohodlí, stres, bolest způsobují horší spouštění mléka, nepohodlí na straně dítěte se projeví jeho nespokojeností, pláčem, neúčinným sáním, únavou. Maminka se může obložit polštáři, ideální je kojící polštář – prostě cokoliv, co pomůže eliminovat strnulé pozice při držení čím dál těžšího dítěte. Taktéž stupínek pod nohama a tím přizvednutné nohy pomohou rozložit váhu dítěte a zajistit jeho lepší stabilitu. Dítě musí mít jistotu, že nikam nespadne, že je pevně drženo. Uvědomte si, že ze začátku budete u kojení trávit mnoho hodin denně a třeba i 45 minut bez přestávky, takže pohodlí je skutečně nutné. Bolavá záda nebo namožené ruce k Vaší pohodě rozhodně nepřispějí a Vaše problémy s nimi by se velmi rychle zhoršovaly.
 • Do pohodlí matky i dítěte patří vhodné oblečení – dítě by nemělo být oblečeno ani málo ani hodně, prostě by mělo mít přiměřený teplotní komfort. Pokud je dítěti příliš teplo, tak jeho sací aktivita klesá a dítě usíná. Matka může klidně být „nahoře bez“, někdy je potřeba na držení vyhrnutého trička ještě třetí ruku – samozřejmě v domácím prostředí. Je možné kojit i v kontaktu “kůže na kůži”, kdy matka je do půl těla nahá a dítě jen v plence – dítě to uklidňuje a jeho přirozené reflex lépe fungují.

 • Vhodné je omezit hlučné prostředí (puštěná televize, rádio, křičící sourozenci), pozor také na průvan. Je těžké skloubit kojení a péči o starší sourozence, kteří potřebují všechno právě v okamžiku, kdy ke kojení zasednete. Můžete staršímu dítěti při kojení třeba něco číst, dítě si může před Vámi na stole malovat či vedle Vás na zemi hrát.
 • Vše potřebné mějte v dosahu – sběrače mléka, odsávačku, plínky, ručník, prsní vložky, kapky pro dítě, lžičku, knížku, pití (pití je velmi důležité, ideálně teplý nápoj, který pomůže spouštění mléka), jídlo, mobilní telefon – prostě cokoliv, co byste mohly v průběhu kojení potřebovat a nemusely jste pro něco odbíhat.

Dítě u prsu

 • Detailní a hlavně názorný popis držení prsu, správného přisávání a sání najdete v dalších částech této sekce, takže jen k obecným zásadám při samotném kojení.
 • Dítě máme vždy dobře zajištěné, pevně ho držíme, ať s ním můžeme jistě a snadno manipulovat.
 • Dítě vždy přikládáme k prsu, nikdy necestujeme s prsem za dítětem – to je na úkor Vašeho pohodlí. Nad dítětem se nahrbíte, aby jste mu nějak prso do pusy nacpala a za chvíli bolí záda, trošku se narovnáte a vytáhnete bradavku částečně z pusinky dítěte. Proto opravdu – maminka se pohodlně usadí, pevně dítě chytne a v ten správný okamžik (viz. Správné přisávání) ho k prsu přistrčí.
 • Při kojení je dítě přitisknuté co nejblíže k matce, stále by mělo být k matce přikloněné svým bříškem – to platí prakticky pro všechny polohy. Ne vždy je to bříško na matčino břicho, při některých polohách je dítě přitisklé bříškem k boku matky. Děťátko by ale mělo být v rovině – ucho, ramínko a kyčle dítěte by měly být v jedné ose, dítě nemá např. vyvrácenou k prsu jen hlavičku. Ne při všech polohách lze tuto osu zcela dodržet (svislá poloha).
 • Mezi matkou a dítětem by neměla být žádná překážka – uzly na zavinovačce, ručička dítěte, polštář, plína, deka.
 • Dítě k sobě matka přitahuje za ramena a záda, někdy je potřeba zajistit dobře i hlavičku, ale vyvarujte se tlačení hlavičky silou směrem k prsu (dítě se bude bránit protitlakem a bude se od prsu vlastně odtahovat) a zbytečným dotekům v obličeji a na hlavičce (může docházet k matení hledacího a sacího reflexu).
 • Kojení by nemělo matku bolet. Existují ale vyjímky. Přesto první, co by se mělo v případě bolestivého kojení zkontrolovat je právě správná technika kojení.

Přečtěte si také:

 • Aktivity podporující tělesný vývoj miminka od narození do 3 měsícůAktivity podporující tělesný vývoj miminka od narození do 3 měsíců Devět měsíců vašeho těhotenství je za vámi. Nyní jsou z vás rodiče. Odcházíte s porodnice domů. V hlavě se vám honí mnoho myšlenek, jak péči o tak malého tvorečka zvládnete. Nebojte se, […]
 • LudišeLudiše Svátek: 26.srpen Domácí podoby: Luděna, Luďka Původ: český Význam: uměle vytvořené autorem Královédvorského rukopisu Líbí se Vám toto jméno?
 • AlfrédAlfréd Svátek: 28.říjen Domácí podoby: Alfa, Fred, Fredy, Fredík, Alfrédek Původ: anglický Význam: moudrý rádce (s pomocí elfů, nadpřirozených sil) Líbí se Vám toto jméno?
 • 12. týden těhotenství12. týden těhotenství Plod je ve 12. týdnu 6,5 cm dlouhý a váží zhruba 20 g. Srdce tluče rychlostí 110-160 tepů za minutu a plod začíná procvičovat dýchací pohyby, hrudník se zvedá a klesá. Prsty na rukou a […]
 • PříušnicePříušnice Do této rubriky jsem zařadila další z nemocí, která se vyskytuje v dětském věku, a také na kterou by si měly všechny nastávající maminky dávat pozor. CHARAKTERISTIKA: název: příušnice […]
 • Řeřicha v těhotenství a při kojeníŘeřicha v těhotenství a při kojení Březen patří mezi měsíce, kdy máme ještě za oknem často plískanice, které se střídají s dny jarními, ale zároveň už vyséváme papriky a rajčata do truhlíků. Ještě to bude chvíli trvat, než […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.