Posted on

Úroveň služeb  i přístup personálu se však  v různých porodnicích značně liší. Zatímco někde již přání nastávajících rodičů vycházejí vstříc, jinde se toho moc nezměnilo a porod řídí porodník sám, bez vašeho aktivního přístupu. Chcete-li tedy předejít nepříjemnostem, berte při výběru porodnického zařízení v úvahu následující kritéria:

Organizuje vámi vybraná porodnice prenatální kurzy? Probíhá příprava k porodu průběžně, nebo se odbývá jednorázově před vlastním porodem? Je její náplní pouze „zaškolení tatínků“ či cvičení pro těhotné, nebo poskytuje nastávajícím maminkám /rodičovským párům souhrnné informace  o těhotenství, porodu, šestinedělí?

Jak se s rodičkou zachází během vlastního porodu? Jaký je porodnický personál? Kolik lékařů a porodních asistentek se v porodnici střídá? Jaká je pravděpodobnost, že, se v den svého porodu ocitnete v rukou úplně neznámých lidí?

Jak vypadá místo, kde rodičky tráví 1.dobu porodní a jaký je porodní sál? Působí alespoň trochu pozitivně? Nabízí rodící ženě alespoň minimum soukromí, nebo se podobají „průchoďáku“, kde kdykoliv kdokoliv projde, mluví a ruší a kde se zcela neodděleně odbývá třeba i více porodů najednou?

Jak se personál tváří na vaše přání přivést si k porodu doprovod? Může být tento doprovod s vámi po  celou dobu porodu (třeba i přes noc), nebo smí přijít až k druhé době porodní?

Může se maminka během první doby porodní volně pohybovat? Je k dispozici vana nebo alespoň sprcha pro zmírnění porodních bolestí? A co míče, žíněnky, ribstole? Platí povinný klystýr, holení a zákaz jídla a pití?

Může si rodička vybrat polohu, ve které bude rodit, nebo ji nutně čeká nepříliš pohodlný porodnický stůl?

Dojde-li k lékařskému zasahování do porodu, jakých prostředků se užívá? Jsou využívány i některé alternativní metody zmírňování porodních bolestí?

Jaké kvóty vykazuje porodnice ohledně nástřihů hráze, indukovaných porodů a císařských řezů?

Jak probíhá poporodní ošetření novorozence? Smí miminko bezprostředně po porodu zůstat na hrudi matky, nebo je automaticky přemísťováno do inkubátoru?

Jak vypadá oddělení šestinedělí? Může být maminka s miminkem pohromadě 24 hodin denně (rooming-in)? Jakých výsledků je dosahováno v kojení?

Pracují v dané porodnici s porodními plány?

Možná vás napadají i další, z vašeho pohledu důležité otázky – je zapotřebí, abyste o nich s personálem vybrané porodnice diskutovala  předem, protože v průběhu porodu už to zpravidla nebývá možné.

Leave a Reply