diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jaké kočárky se používaly v dřívější době?

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Víte, v jakých kočárcích se vozili naše babičky a dědečkové? Pojďme se podívat do dřívější doby, kde neměli o značkových moderních kočárkách ani potuchy.

První kočárek vznikl v roce 1733 a dovolit si vozit v nich miminko mohli jen ti z nejbohatších. Místo držadla měl kočárek opratě, teprv až koncem 18. století opratě nahradila držadla.

Nesmělo se jezdit po chodníku, jen po silnici. Jako první kočárky se vyráběly trojkolky, potom trakařky ze dřeva, následovaly princesky s vysokými koly, které již ve 20.letech mizely a nahradily je anglické-skříňové kočárky s hlubokou a prostornou korbou. Vedle anglických kočárků se objevily prošívané, odlehčené kočárky.

Na některé historické kočárky se můžete jet podívat na některou výstavu nebo navštívit muzeum. Nyní probíhá výstava do 2.října 2011 v regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě, kde shlédnete panenky v dobových kočárcích, v kterých se vozily děti v době první republiky až do šedesátých let minulého století.

V muzeu si prohlédnete třeba dětský kočárek sporťák z roku 1920 od firmy Brennabor, který byl vyrobený z několika druhů materiálu, korbička byla z pedigu, výhodou byla nastavitelná poloha v leže i v sedě, stříška korbičky šla sklápět.

Jako další zajímavý kočárek je skříňkový z roku 1930 od firmy Hiko, se sklopnou střechou, který měl drátěná bantamová kolečka a pérování na šesti pružinách, okénka v boudičce měla stínování. Za podívání stojí i kočárek ze šén jako náhrada proutí, který se vyráběl v době války v letech 1938-1940 a následkem války neměl vypletený charakteristický kosočtverec.

V dnešní době již považujeme kočárek za samozřejmost, a vybrat si můžeme z různých značek, druhů, barev. Historické kočárky nyní zůstavají jen v srdci nadšených sběratelů a obdivovatelů. Každá doba má svoje kouzlo, svou podobu a svou krásu a i vy se nechte unášet krásou všech kočárků, ať už moderních nebo historických.

Zdroj:

Regionální muzeum Vysoké Mýto

odkaz: www.historickekocarky717.cz

 

Přečtěte si také:

  • Pozná se hned po narození, že je miminko nemocné?Pozná se hned po narození, že je miminko nemocné? Hned po narození vyšetří každé miminko dětský lékař, který se zvlášť pečlivě zaměřuje na zjištění vrozených vad. Mnohé z nich lze již rozpoznat a některé můžou zjistit už v těhotenství. […]
  • Nadační fond Kapka naděje obdaroval Dětskou kliniku Krajské zdravotníNadační fond Kapka naděje obdaroval Dětskou kliniku Krajské zdravotní Dětská klinika IPVZ Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. obdržela dva přístroje od Nadačního fondu Kapka naděje. Hemodynamický monitor LiDCOPlus a […]
  • Bolesti hlavy v těhotenstvíBolesti hlavy v těhotenství Bolesti hlavy jsou velice nepříjemné a v těhotenství mohou být velkým problémem. Příčinou bolestí hlavy bývají hormonální změny, přemíra hladiny hluku, světla, fyzický a psychický stres, […]
  • Přehlídka nejlepších hračekPřehlídka nejlepších hraček Vše pro miminka a přehlídka nejlepších hraček, to jsou veletrhy FOR BABIES a FOR TOYS Očekáváte narození potomka a rádi byste si prohlédli nabídku potřeb pro miminka na jednom místě? V […]
  • Porodní plán – 4.díl – MožnostiPorodní plán – 4.díl – Možnosti 1. Všeobecné možnosti rodičky Může sem napsat údaje, které chce, aby personál věděl. Postupy, či aktivity, kterým dává přednost. Přání, pocity, přesvědčení o tom, jak by měl porod […]
  • TomášTomáš Svátek: 7.březen Domácí podoby: Tom, Tomi, Tomík, Tomášek, Tomek, Tomouš, Toman Původ: aramejský (biblické jméno) Význam: dvojče, blíženec Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.