Posted on

Víte, v jakých kočárcích se vozili naše babičky a dědečkové? Pojďme se podívat do dřívější doby, kde neměli o značkových moderních kočárkách ani potuchy.

První kočárek vznikl v roce 1733 a dovolit si vozit v nich miminko mohli jen ti z nejbohatších. Místo držadla měl kočárek opratě, teprv až koncem 18. století opratě nahradila držadla.

Nesmělo se jezdit po chodníku, jen po silnici. Jako první kočárky se vyráběly trojkolky, potom trakařky ze dřeva, následovaly princesky s vysokými koly, které již ve 20.letech mizely a nahradily je anglické-skříňové kočárky s hlubokou a prostornou korbou. Vedle anglických kočárků se objevily prošívané, odlehčené kočárky.

Na některé historické kočárky se můžete jet podívat na některou výstavu nebo navštívit muzeum. Nyní probíhá výstava do 2.října 2011 v regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě, kde shlédnete panenky v dobových kočárcích, v kterých se vozily děti v době první republiky až do šedesátých let minulého století.

V muzeu si prohlédnete třeba dětský kočárek sporťák z roku 1920 od firmy Brennabor, který byl vyrobený z několika druhů materiálu, korbička byla z pedigu, výhodou byla nastavitelná poloha v leže i v sedě, stříška korbičky šla sklápět.

Jako další zajímavý kočárek je skříňkový z roku 1930 od firmy Hiko, se sklopnou střechou, který měl drátěná bantamová kolečka a pérování na šesti pružinách, okénka v boudičce měla stínování. Za podívání stojí i kočárek ze šén jako náhrada proutí, který se vyráběl v době války v letech 1938-1940 a následkem války neměl vypletený charakteristický kosočtverec.

V dnešní době již považujeme kočárek za samozřejmost, a vybrat si můžeme z různých značek, druhů, barev. Historické kočárky nyní zůstavají jen v srdci nadšených sběratelů a obdivovatelů. Každá doba má svoje kouzlo, svou podobu a svou krásu a i vy se nechte unášet krásou všech kočárků, ať už moderních nebo historických.

Zdroj:

Regionální muzeum Vysoké Mýto

odkaz: www.historickekocarky717.cz

 

Leave a Reply