Posted on

Bylo vaše první těhotenství pohodové nebo jste si naopak užila mnoho komplikací? Těhotenství představuje stejný sled událostí, od pozitivního testu, prvního ultrazvuku, prvních pobybů miminka. Vše je stejné, ale přesto je to rozdílné. Doma už jedno dítě máte, vaše zkušenosti, postoje i vztahy v rodině jsou jiné, než předtím, když jste čekala své první miminko. Štěstí, genetické dispozice a skutečnost, jak jste prožívala minulé těhotenství, mají hodně co dělat s tím, jak příjemné bude vaše současné těhotenství.

Jak se na druhé těhotenství připravit?

Důležité je, abyste předtím, než podruhé otěhotníte byla v dobrém zdravotním stavu. Vaše tělesná kondice je třeba k dalšímu těhotenství. Měla byste mít vyřešené chronické problémy jako je astma, alergie, přetrvávající infekce pochvy, záněty močových cest. Vaše zdraví ne v této chváli naprosto důležité a mělo by bý na prvním místě. Vy totiž rozhodujete o zdraví vašeho dítěte. Jezte vyváženou a pestrou stravu. Vyhnete se tak silným nevolnostem, potížím se zácpou i celkovou únavou.

Choďte pravidelně na procházky, cvičte. Vaše dítko bude určitě moc rádo, když vyrazíte pravidelně ven. Pro vás to bude příjemné zpestření dne a vás potomek se venku vyřádí.

Přijde Vám druhé těhotenství tak trošku „fofr“? Určitě je to způsobeno tím, že už doma jedno dítě máte, musíte o něj pečovat, také o domácnost, nemáte tolik času, tak jako u prvního těhotenství pozorovat vše co se s vámi děje. Často se stává, že ženy trpí méně nevolností, protože nemají čas se na ni soutředit nebo ba naopak jsou více ve stresu a všechny nepříjemné příznaky jako je nevolnost, zácpa, únava, vnímají o to intezivněji.

Možná budete více unavená. Snažte se s vašim dítětem např. po obědě odpočívat, během dne si na chvilku lehněte. Váš potomek si může lehnout s vámi, prohlížet obrázkové knížky, sledovat pohádky. Vy se prozatím zrelaxujete a budete zase pokračovat v péči o domácnost i dítě. Neváhejte požádat o pomoc okolí, aby vzali na chvilku vaše dítě ven a vy si zatím odpočinete. Myslete více na sebe.

Objevily se ven při prvním těhotenství strie nebo jste tomu byla ušetřena? Jestliže jste měla napoprvé štěstí a strie se vám vyhnuly, máte naději, že se vám neobjeví ani tentokrát. Pečujte o svou kůži na bříšku a dalších partiích jako jsou hýždě, stehna, prsa. Snažte se nepřibrat mnoho kilogramů.

Bojujte proti křečovým žilám. Dejte si nohy do vyvýšené polohy, noste elastické punčochy.

Možná se vám v hlavě honí myšlenky, jestli ten druhý porod bude trvat tolik hodin jako ten první. Takové starosti hoďte za hlavu. Díky tomu, že děloha už touto zkušeností prošla, porodní cesty jsou uvolněnnější, a druhý, či další porod je většinou kratší a lehčí.

Pravděpodobně se budete cítit dříve těhotná, protože většinu příznaků jste si třeba prošla. Možná vás může překvapit některý z příznaků, který jste v předešlém těhotenství nepociťovala. Některé příznaky jsou obvykle méně výraznější při druhém a dalších těhotenstvích.

Vaše břišní svalstvo je po prvním porodu uvolněnější, proto budete dříve vypadat těhotně. Vaše bříško bude pro okolí dříve vidět. I pohyby dítěte budete pravděpodobně dříve cítit.

Možná nebudete stejně intenzivně prožívat druhé těhotenství jako první. Určitě to není tím, že byste své děťátko měla méně ráda.

Také budete stát před otázkou, kdy a jak svému dítěti sdělit tu sladkou novinu, že bude mít sourozence.

Trápí vás myšlenky, jestli své další dítě budete milovat stejně? Nemůžete se vyrovnat s pocitem, že jste chtěli holčičku a čekáte chlapečka? Bude mít můj prvorozený potomek rád svého sourozence? Změní to váš vztah s partnerem? Všechny tyto obavy jsou normální. Nebojte, péči o dítě s pomocí okolí určitě zvládnete a místa ve vašem srdci je určitě také dost. Důvěřujte svým schopnostem a nezapomínejte na to, že už máte určitě zkušenosti s péči o provorozené dítě. Během péče o první dítě jste dokázala řadu věcí. Po narození si tyto znalosti prohloubíte a budete se spíše učit, jak vše organizačně a časově zvládnout. Udělejte si v péči o obě děti systém, zjednodušte si péči o ně, naplánujte si denní program s předstihem. Když se něco nepodaří, tak nezoufejte.

Přeji vám, aby vaše druhé těhotenství pro vás bylo náherným zážitkem.

Zdroj:

Murkoffová H., Eisenbergová A., Hathawayová S.: Co čekat v radostném očekávání, Slovart 2007

Prestonová P.: Čekáme druhé dítě, Fortuna Libri, Praha 2011

Leave a Reply