Posted on

krkavci laskaVelice zajímavá kniha o hledání matky.. Bolestný a hluboce sžíravý román tvořený mozaikou vzpomínek s autobiografickými prvky o hledání vlastních kořenů a celoživotní touze po matce. Kdyby tehdy v roce 1956 nebylo všímavých sousedů, kteří se podivovali nad nezvyklým tichem v sousedním bytě, asi by nevznikl tento román, protože ani Peter Wawerzinek by už nebyl na světě. Policie v prázdném bytě v Rostocku našla vyhladovělého dvouletého Petera a jeho roční sestřičku. Jejich matka prchla do západního Německa. Peter začal mluvit až ve čtyřech letech a prvních deset let svého života strávil v dětských domovech a v několika pěstounských rodinách. To, že má sestru, zjistil až ve 14 letech a o své matce se dozvěděl ještě později.

Dlouho po znovusjednocení Německa ji poprvé a naposledy vyhledá a zjišťuje, že má ještě osm nevlastních sourozenců. To v něm probudí skutečnou posedlost psát. Prostřednictvím tvoření románu se tak Wawerzinek pokusil po padesáti letech zacelit mrazivou díru ve své duši, kterou způsobila osamělost, neláska, ztráta i zrada. „Stal jsem se spisovatelem proto, abych mohl napsat o své matce. A ta cesta pro mne byla jako putování do oblasti věčného ledu,“ říká.

Román je tvořen mozaikou vzpomínek, pocitů, snových fantazií i strohých záznamů a novinových zpráv jako rekonstrukce času, který nelze nikdy vrátit.

Krkavčí láska (Rabenliebe, 2010) získala v roce 2010 německou Cenu Ingeborg Bachmannové a byla v úzkém výběru na Německou knižní cenu.

***

Peter Wawerzinek (vlastním jménem Peter Runkel, *1954) je spisovatel, autor rozhlasových her, režisér a zpěvák. Narodil se v Rostocku ve východním Německu. Krátce po narození ho rodiče opustili a odešli ze země, vyrůstal pak v dětských domovech. V roce 1978 se přestěhoval do Berlína, kde krátce studoval na Akademii umění.

Pracoval v různých profesích, například jako pošťák nebo číšník. Ve stejném období působil v kruhu nezávislých umělců ScHappy, získal renomé jako básník v rámci literární scény východního Berlína Prenzlauer Berg. Od roku 1988 vystupoval společně se spisovatelem Matthiasem Baaderem Holstem. Je členem německého PEN centra.

***

„ (…) jeho čtyři sta padesáti stránková kniha je do nebe volajícím dokumentem o zrazeném, opuštěném dítěti. A neotřásla by námi, kdyby zároveň nebyla uměleckým dílem, v němž se prodělané utrpení přetaví do mohutné žaloby. Slyšíme oratorium o hledání matky, píseň o osamění, žadonění o náklonnosti. Nemáme před sebou úpravnou chronologii, noříme se do proudů vzpomínek, do výjevů z minulosti duše narušené od samých základů. Jazyk knihy se pohybuje mezi střízlivou zprávou a snílkovskými fantaziemi, lyrickým zpěvem a hněvivou obžalobou. “ Ulrich Greiner, Die Zeit

„Krkavčí láska je vynikající kniha: nesnesitelná a hlučná, tichá i láskyplná, plná trpělivosti i nesnášenlivá, výřečná i mlčenlivá zároveň. Neokázale proniká až do morku kostí a k srdci. Na současném knižním trhu nevidím nic, co by se k této knize dalo přirovnat.“ Ernst-Jürgen Wahlberg

Leave a Reply