Posted on

Lidská kůže obecně má pro organizmus mnoho prospěšných funkcí. A často bývá její vizuální stav obrazem vnitřní kondice organizmu.

Mázek

„Povlak“, kterým je potaženo tělíčko miminka v děloze a ihned po narození tvoří jeho obrannou bariéru podobnou té, která se později vytvoří z přátelských pro a prebiotických bakterií příjmem potravy na stěnách tenkého střeva a která organizmus chrání před viry, bakteriemi a alergeny.

Proto je důležité dítě ihned po porodu mázku nezbavovat mytím, pouze se lehce plenou osuší matčina krev.

Mytí

Složení vody ve vodovodním řadu pokožku nadměrně zatěžuje a vysušuje. Pokud tedy není miminko příliš zapocené, či není jeho pokožka příliš znečištěna blinkáním a vylučováním, postačí celková koupel jednou za dva až tři dny. Zvláště přihlédneme-li k tomu, že na pokožce se neustále tvoří ochranná protibakteriální vrstva. Problematické partie jako jsou genitálie nebo záhyby (řasy) pod krkem stačí otřít mokrým ubrouskem.

Do koupele je pak velice vhodné přidávat samočisticí emulzi na krémové nebo olejové bázi. Mýdla nebo dětské mycí gely a šampóny zpravidla způsobují další vysušování pokožky, protože je obtížné docílit jejich plné opláchnutí z kůže. Bylinné přísady pak mohou pokožku podráždit alergeny. Ideální je do vaničky přidat asi kávovou lžičku olivového oleje. Ten je stoprocentně přírodní bez konzervantů, barviv a parfemace, je přirozeně antiseptický (protizánětlivý, odstraňuje bakterie) a zároveň zabrání vysušení pokožky vodou.

Promazávání

Pokožka má samopromašťovací schopnost a pokud bude námi bezdůvodně promazávána, pak tuto schopnost ztratí, bude nadměrně vysychat a může se stát až atopickou. Není tedy rozhodně nutné kůži novorozence promazávat. Výjimku samozřejmě tvoří ochrana před sluncem nebo mrazem. Pokožku miminka ale samozřejmě sledujeme a v případě potřeby, kdy se nám zdá být podrážděná nebo suchá, ji ošetříme. Postačí k tomu na příklad bílá vazelína nebo modrá Indulona.

Oblečení

Novorozence bychom měli oblékat do čistě bavlněného oblečení, které je co nejméně obarveno. Prát ho pak lze v běžném pracím prostředku avšak bez aviváže.

Autor: Jana Kučvová, laktační poradkyně – matka

Leave a Reply