Posted on

Po roce 1989 jsme si s tichým přihlížením nedobrovolně zvykli, jak nám z trhu pomalu, ale jistě postupně mizí české značky výrobků. O to větší je pak překvapení, když se náhodou nějaká nová či obnovená značka v obchodech objeví. Maminky z generace tzv. Husákových dětí, které své první potomky rodily na začátku 90. let minulého století, si určitě ještě vzpomenou na mělnickou továrnu Liberta, která vyráběla pohodlné a hlavně prostorné kočárky pro děti. Nebylo snad miminka, aby se v něm nevozilo. Na rozdíl od dnešních kočárků, o barevnosti  některých by se dalo s úspěchem pochybovat, byly kočárky Liberta vyráběny dle  tehdejší módy ve výrazných barvách z umělé koženky.

Sametová revoluce nepřinesla továrně Liberta nic dobrého. Prostě zkrachovala. Když zapátráte v paměti, možná si vybavíte kauzu Svoboda a Snopková a vytunelování Liberty. Už to vypadalo, že kočárky české značky nadobro zmizí z trhu a o jednu dobrou značku bude zase méně. Zásluhou pana Oldřicha Novotného se tak však nestalo, neboť právě ten obnovil známou značku a kočárky Liberta nadále vyrábí a prodává.

Hledáte-li tedy prostorný kočárek za přijatelnou cenu, v němž se vaše dítě nebude krčit, zajeďte se podívat do vzorkové prodejny ve Velkém Borku. Je to velmi blízko Mělníka. Já sama jsem majitelkou jednoho takového kočárku. Když jsme se s manželem rozhodovali, jaké vozítko pořídíme našemu potomkovi, důležitým kritériem výběru byla právě pohodlnost a prostornost kočárku. Přeci jen je poněkud nepraktické cpát v zimě dítě v objemném fusaku do malé a úzké korbičky.

Kombinace nové Liberty jsou vyráběny v různých barevných provedení, a to nejen pro jedno dítě, ale také pro dvojčata či dokonce trojčata. Kočárky mají stabilní konstrukci, nastavitelnou rukojeť, na výběr jsou bantamová či nafukovací kola a  součástí výrobku je také přenosná taška na miminko, příruční taška na kočárek, košík na podvozek a pláštěnka.

Nejvíce zřejmě překvapí řešení kočárku, kdy z hluboké varianty lze jednoduchým sklopením vykouzlit variantu sportovní. Odpadá tak nutnost skladovat doma dvě korbičky, tak jak to bývá nutností u jiných druhů dětských kočárků.

Leave a Reply