Posted on

V dnešní době jsou statistiky  kouření v těhotenství neúprosné. Dle statistik polovina dětí ve věku do jednoho roku, které zemřely na syndrom náhlého úmrtí, doplatila zejména na to, že jejich matky během svého těhotenství kouřily. I přes zveřejnění těchto statistik více jak pětina těhotných žen v České republice kouří. Těhotenství se tak stává rizikovým a může být poškozen plod.

Děti zemřely, protože náhle přestaly dýchat. Pokud matka kouří v druhé polovině těhotenství, začíná ničit plodu mozkové receptory. Cílem těchto receptorů je automaticky nastartovat dýchání, jakmile se na chvíli dech zastaví. Pokud matka v těhotenství kouří, pak nezpůsobuje kouřením pouze úmrtí kojenců.

Kouření negativně ovlivní vývoj dítěte, a to jak tělesný, duševní, tak i sociální. Děti kuřaček mívají často o čtvrt kilogramu nižší porodní váhu, která jim však porod neusnadní, protože je porod závislý zejména na obvodu hlavičky dítěte.

Pokud žena nepřestane kouřit během těhotenství, je známo, že její dítě je pak negativistické, impulsivní a také agresivní. Američtí vědci dle výzkumů prezentovali, že potomci žen, které v těhotenství kouří, pětkrát častěji experimentují s tabákem. Ženy by měly kouření zcela vymezit alespoň rok před plánovaným otěhotněním.

Mnoho maminek si uvědomí, že kouření škodí zdraví dítěte v těhotenství, až pozdě. Každá nastávající maminka by si měla přečíst o umírání kojenců kuřaček. Kouření ohrožuje v těhotenství nejen plod, ale i maminku dvojnásobně, o čemž není pochyb. Každý lékař doporučuje své matce přestat kouřit několik měsíců před početím. Avšak ne každá nastávající maminka to dokáže. Podívejme se, jak se s kouřením vypořádaly některé ženy.

Petra, 20 let: Začala jsem kouřit již na základní škole a počet cigaret se denně navyšoval. V patnácti letech jsem kouřila denně. Jakmile jsem otěhotněla, koupila jsem si nikotinové žvýkačky. Věděla jsem, že v těhotenství kouřit nemůžu, a proto jsem chtěla přestat s kouřením. Momentálně jsem v šestém měsíci a žvýkačky mi leží v šuplíku, protože jsem kouřit přestala i bez nich. Pokud máte silnou vůli a svědomí, pak s kouřením přestanete lehce.

Kamila, 30 let: Přestat kouřit pro mě bylo doslova peklo. Kouřit jsem začala krabičku cigaret a přestala jsem s kouřením ihned. V těhotenství bych si kouřit rozhodně nedovolila, protože jsem již od zjištění, že jsem těhotná, měla o dítě strach. Sice jsem se potýkala během těhotenství s abstinenčními příznaky, ale vydržela jsem to. Horší pro mě je, že manžel stále kouří, i když ne doma, ale venku či na balkoně. Dělá mi však kouřením chutě. Také mi vadí, když sleduju, jak kouří herci ve filmech. Kouřit rozhodně nebudu, protože těhotenství je pro mě důležité a nechci dítěti ublížit.

One Reply to “Nastávající maminka kouří. Fuj!”

  1. Začla jsem kouřit ve 13ti letech a v 15ti už i doma…kouřila jsem 10let 30 denně..co sjem nestihla v práci dohnala jsem doma..prestala sjem kourit s lasky k memi muzi v lednu 2009 a v kvetnu sjem otehotnala..drzela sjem se paradne prestala sjem ze dne an den slo to zadny ze to nejde..kdo chce prestane.ale v listopadu jsem mela silenou zacpu a lezela jsme s krecemi ve spitale,mudr mi ze srandy rekl ze nekuraci maji problem se stolici kord kdyz byli zvykyl na ranni kavu a cigaretu..ze kdyby to bylo na miste rekne mi at si dam kavu a cigoa jdu domu lezet…dostala jsme proste silenou chut,nekdo se cpe cokoladami a hjinymi pamlskami ja mela silenou chut si potahnout a zatahnout sliny..udelala jsme to .zapalila jsem si,poblila jsem se hned,pristihl me vecer muz jak to ze me tahne nestihla jsem to zamaskovat a nemluvil semnou ze dusim nase ditko..takze jsem se na to vykaslal a potlacila chut…a ta stale je i po dvou letech ale jsem statecna drzims e smrdi mi to….nadavam jsem hrozna nekuracka odnaucena kazdymu nadavm jak bych zakazala kourit vsem..na miminko to vlilv nemelo,priznala jsem se hned v poradne s cernym svedomim takmi dekovala za duveru a mimiko bylo v proadku zadny nervak po porodu a to jsem si dala jen skoro po roce praska ale bala jsem se ze malymu bude zle….takze prestat ze dne na den jde…zadny vymluvy

Leave a Reply