Posted on
Zejména v prvních týdnech života vnímají narozená děťátka náš svět jako studený a neútulný. Potřebují proto, abychom o ně pečovali a oblékali je tak, aby byla chráněna před zimou a průvanem a aby jejich malinké tělíčko příliš rychle neprochladlo. Když je správně oblečené, cítí se vaše děťátko i za vlhkých zimních dní příjemně. Jen ve dnech, kdy je venku mlha nebo smog, byste měli od procházky upustit.

V zimě:Dejte pozor na nožičky!
Miminko můžete vzít na čerstvý vzduch, když venku trochu mrzne. Důležité je, aby mělo před ledovým vzduchem chráněné uši a hlavičku, ruce a nohy. Nezapomeňte také na izolaci dna kočárku. Když odstavujeme kočárek na chladné chodbě nebo schodišti, jsou pak peřinky i matrace provlhlé. Pak může pomoci termoláhev, kterou položíte půl hodiny před odchodem na procházku pod peřinky. Uchovává také nožičky v teple. Ale pozor! Příliš horká láhev může vést k přehřátí miminka! Teplota vody by neměla být vyšší než 40 stupňů a láhev by měla ležet jen v dolní části kočárku, kde má dítě nožičky, né přímo pod dítětem nebo dokonce na něm.

V létě: Pryč se zbytečnými svetříky!
Když je miminko příliš teple oblečeno nebo je zabaleno do zbytečných teplých peřinek, hrozí mu za letních dnů úžeh.
Účinnou pomocí může být systém “cibule”. Neoblékejte dítěti jen jednu teplou vrstvu, ale navlékejte mu dvě košilky a dvoje  dupačky přes sebe, můžete je pak z dítěte kdykoliv “sloupnout”. Hodně malá miminka se venku cítí dobře jen do 25 stupňů ve stínu. Hodiny kolem poledne by rozhodně měla strávit v domě.

Při koupání: Nesmí být průvan!
Mnohokrát bylo prokázáno, že když byla voda při prvním kontaktu s dítětem příliš teplá, miminko mělo velmi dlouho silný odpor ke koupání a často plakalo již při pohledu na vaničku. Rodiče by proto měli dbát na správnou teplotu vody při koupání (mezi 35 a 37 stupni Celsia), kterou by měli kontrolovat teploměrem. Nikdy ne dotekem ruky! A protože voda velmi rychle vychladne, mělo by být děťátko po třech až pěti minutách vyndáno ven. Právě tak je důležité i to, aby byl v místnosti dostatečně teplý vzduch. Zejména nedonošená a předčasně narozená miminka jsou velmi citlivá na prochladnutí a průvan. Jako příjemná se jeví teplota okolního prostředí kolem 23 až 24 stupňů, v koupelně byla neměla být v žádném případě nižší než 20 až 21 stupňů.

Při spaní: Raději chladnější vzduch!
Přes den by mělo být v místnosti, kde je miminko, asi 20 až 21 stupňů. Ani v zimě není zapotřebí větší teplo, jinak se začne dítě při kopání nožkami nebo lezení potit. Kromě toho je pak vzduch tak suchý, že vysušuje i sliznice dítěte. V noci stačí, když je v místnosti, kde dítě spí, asi 18 stupňů, pro děti starší než půl roku stačí dokonce 15 stupňů. Chladný, čerstvý vzduch chrání děti před kašlem a rýmou.

Při krmení: Nejdříve vždycky vyzkoušejte!
Dnes už to není žádné umění ohřát pokrm pro miminko na správnou teplotu: Láhev s mlékem nebo kaší jednoduše vložíte do ohřívače, který se při dosažení požadované teploty automaticky sám vypne. Přesto byste neměli vynechat následnou kontrolu: Přidržte láhev na své tváři nebo jí přiložte k očnímu váčku (tam je pokožka nejcitlivější). Nikdy nesmíte mít pocit, že je příliš teplá, spíš by měla být naopak téměř vlažná. Mimochodem: Ani potrava, která má pouze pokojovou teplotu, miminku neuškodí.

Závěrem některé orientační teploty

  • Venkovní teplota v létě
    – do 25 stupňů nad nulou-ve stínu!
  • Venkovní teplota v zimě
    – do 10 stupňů pod nulou /ne v mlze/
  • Voda při koupání
    – 35 – 37 stupňů
  • Teplota vzduchu při koupání
    – 23 – 34 stupňů /minim. 20 stupňů/
  • Teplota jídla v láhvi
    – asi 39 stupňů /kontrola na očním víčku/
  • Vzduch v místnosti přes den
    – 20 – 21 stupňů
  • Vzduch v místnosti v noci
    – asi 18 stupňů, od půl roku minim. 15 stupňů
Zdroj
Časopis –  Rodiče  (Leden/Únor 2001)

Leave a Reply