diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Péče o chrup aneb tradované mýty

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Téměř každá žena ví, že v těhotenství musí navštívit zubního lékaře a podstoupit preventivní prohlídku. Tento fakt nám naznačuje zvýšené riziko kazivosti v tomto období. Preventivní prohlídka zahrnuje cílená vyšetření, profylaktické úkony (kontrola dásní a jejich krvácivost, hodnocení úrovně hygieny, instruktáž o správné technice čištění apod.), ale také i léčba nově zjištěných kazů.

Platí pravidlo, že v těhotenství se obvykle výrazně zhorší zanedbaný stav, který přetrvává již z doby před početím. Proto by měla žena správným způsobem o chrup a parodont pečovat ještě v době plánování založení rodiny a pravidelně každého půl roku chodit na preventivní prohlídky.

Návštěva zubního lékaře by měla být v první trimestru a podle mého názoru co nejdříve v začátku těhotenství. Z toho důvodu, aby budoucí maminka navštívila stomatologa ještě jednou před porodem a nemusela časně po porodu s novorozencem běhat po ambulancích. Určitě těhulka na zubní prohlídku nezapomene, protože gynekolog vyžaduje záznam v těhotenské průkazce.

Nezřídka se v těhotenství musí žena vyrovnávat s postoji, které jsou často spojovány s mýty tradovanými po generace a nepodloženými tvrzeními.

Mýtus 1: Těhotenství je nemoc

Těhotenství bývá někdy zcela nepodloženě považováno za určitý druh onemocnění spojeného se zdravotními riziky a samotná nastávající maminka může podobnému pocitu podlehnout. Zvláště pak v případech rezervovanějšího a „opatrnického“ přístupu zubního lékaře se může taková nejistota vystupňovat.

Je třeba zdůraznit, že jde o stav zcela přirozený, a pokud se nevyskytují jiné přidružené zdravotní komplikace, není nutné se bát standardního zubního ošetření. Zvláště v tomto období by se tedy neměly ženy zubní ordinace vyhýbat. Jde u nich pouze o „jiný stav“.

Mýtus 2: Lokální anestezie může být nebezpečná

Neoprávněný strach z následků injekce lokálního anestetika často nemá jen budoucí maminka, ale i zubní lékař. Samozřejmě platí, že byste se v těhotenství měla vyhnout jakémukoliv nadbytečnému přijímání léčivých přípravků včetně lokálních anestetik. Neznamená to však ošetřovat ženu trýznivým a bolestivým způsobem. Stresová reakce při bolestivém ošetření může mít mnohem závažnější vedlejší nežádoucí účinek, než má vliv malého množství lokálního anestetika. Dnešní injekční přípravky používané ke znecitlivění jsou z hlediska vlivu na vyvíjející se zárodek a plod velmi bezpečné.

Mýtus 3: Bolest se musí vydržet

Právě bolestivý výkon, kdy se omezuje podání anestetika či následně i analgetika, vede k neúměrně zvýšenému vylučování přirozeného adrenalinu a v krajním případě může znamenat i zhoršení výživy plodu snížením průtoku krve mezi dělohou a placentou. Proto není nutné vyhýbat se účinnými a šetrnými léky proti bolesti dle ordinace lékaře.

Mýtus 4: Amalgán je škodlivá výplň

Mnoho nejrůznějších spekulací a mýtů ne zcela jednoznačně prověřených seriózními studiemi se týká bezpečnosti amalgámu jako zdroje možného poškození zárodku rtutí. Rtuť v zubních výplních je chemicky vázána dalšími kovovými prvky, jako jsou stříbro, měď a cín, do tvrdé, stabilní a bezpečné substance. Amalgán tak v současnosti patří mezi nejvíce prozkoumané a bezpečné výplňové materiály.

Mýtus 5: Dítě připravuje matku o vápník ze zubů, které se po porodu rychle zkazí

Vápník nutný pro vývoj plodu je čerpán výlučně z potravy přijímané matkou. Pokud je ho nedostatek při nesprávném vyvážené stravě matky, adekvátní část vápníku je pak získávána z jejích kostních zásob. V žádném případě nedochází vlivem těhotenství k demineralizaci zubů a jejich urychlenému kažení. Zvýšená kazivost je vždy důsledkem snížené či zanedbané hygieny v průběhu gravidity.

Zdroj: Antonín Pařízek, Kniha o těhotenství @ porodu, 2. vydání, nakladatelství Galén 2006

Přečtěte si také:

  • Mužská neplodnost – Azoospermie/ AspermieMužská neplodnost – Azoospermie/ Aspermie Neboli „nepřítomnost spermií v ejakulátu“ má mnoho příčin. Obecná příčina je stále neznámá, v určitých případech je ale aspermie způsobena geneticky, zánětem, úrazem, nesoustoupnutými […]
  • Pohyb a těhotenství? Jde to dohromady!Pohyb a těhotenství? Jde to dohromady! Někteří lidé si těhotnou ženu představí nejspíše ze všeho jako znavenou osobu odpočívající na kanapi, která se s vypětím sil dokolébá maximálně do koupelny. Nastávající maminky se přitom […]
  • Jak se oblékat v těhotenstvíJak se oblékat v těhotenství Pokud je žena těhotná, tak s přibývajícím časem, kdy se jí zakulacuje více a více bříško, tak se začíná řešit, jak se správně a vkusně obléknout. Ženy-rodičky si často stěžují, že se na ně […]
  • AlanAlan Svátek: 14.srpen Domácí podoby: Al, Alík, Aloušek, Alanek, Ali Původ: keltský Význam: soulad, svornost Líbí se Vám toto jméno?
  • Otec u poroduOtec u porodu Před třiceti lety bylo nemožné, aby se porodu zúčastnil otec dítěte. Dnes je to běžný standart. Ba naopak otec, který by se takto důležitého mezníku ve svém životě nezúčastnil by byl brán […]
  • Padání vlasůPadání vlasů Je zcela běžné, že po porodu některým maminkám začnou vypadávat vlasy více než kdy jindy. Pokud netrpíte např. onemocněním štítné žlázy, špatným krevním oběhem, cukrovkou nebo lupenkou, na […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.