diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Stolování s úsměvem

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Jídlo patří k základním činnostem, které děláte se svým dítkem vlastně od narození. Nejprve ho kojíte nebo mu podáváte náhradní mléka. Již v tomto období ho učíte pravidelnosti v jídle, pomocí rituálů v něm pěstujete návyky týkající se jídla, které ho budou provázet po celý život.

Jíte – li se skutečným požitkem, jste na nejlepší cestě k zdravým jídelním návykům svého potomka. Když se pustíte s chutí do zeleninového pokrmu a všem nadšeně vyložíte, jak moc vám toto jídlo chutná, pak nakazíte svou radostí z jídla i své dítě. 

Ani dětem se nesmí kázat o tom, jak je zelenina zdravá. Kdo se dokáže zaradovat nad kouřícím hrncem husté, zeleninové polévky, nemusí své dítko přemlouvat, aby pokrm ochutnalo. Když jídlo působí potěšení mamince, která je informovaná o zdravé výživě bez toho, aniž by kolem toho dělala mnoho řečí, pak se stravuje celá rodina zdravě.

Na jídlo si během dne vždy udělejte čas. Připravujete -li svačinku batoleti, nachystejte si o sobě.

Vyražte společně m na nákup, vybírejte pečlivě. Využijte odpolední procházku k nákupu. Naučte dítě poznávat jednotlivé druhy ovoce a zeleniny, jak vypadají. Ptejte si jich jaké mají barvy. Nakoupíte, uděláte přitom něco pro sebe a pro dítko, zároveň hrou učíte batole barvy a obohacujete mu slovní zásobu.

Zařiďte dítěti ve vaší kuchyni koutek, kde si může hrát s vámi při vaření. Dejte mu tam různé vařečky, naběračky, misky. Děti rády napodobují dospělé a tak se vy i vaše dítě při vaření dobře pobavíte.

Dejte si záležet při výběru dětské jídelní židličky. Vyberte takovou, která je polohovatelná, dobře omyvatelná. Je to přeci jenom investice na delší dobu. Jezte společně u rodinného stolu. Naučte dítě vnímat tu atmosféru společného stolování, která se mu vštípí do paměti, až bude mít svou vlastní rodinu. Zaveďte pevné rituály, co se týče jídla. Snažte se neodbíhat od stolu, i když s rozverným batoletem je to mnohdy nadlidský výkon.

Není třeba aby rodiče obdivovali každé sousto, které jejich princezna nebo princ spolkne. Pravidlo zní: jestliže dítě jí, je to skvělé, když nejí, tak se také pro tentokrát nic neděje.

Předkládejte dítěti menší porce a raději mu 2x přidejte. Servírujte do plastových misek, kterých je na trhu dnes nespočetně. Používejte plastové lžičky.

Někdy musíte určité druhy jídla nabízet vícekrát, než batoleti zachutnají. Mějte trpělivost, chuťový systém se pomalu vyvíjí a často se mění. Nenuňte dítě,aby něco ochutnalo, kdy samo nechce. Buďte sami příkladem. S oblíbeností jídel je to někdy složité. V určitém období si vaše ratolest oblíbí nějaké jídlo a nechtějí jíst žádná jiná. Není to žádný krok zpět. Zachovete klid a buďte trpělivá. Berte to vždy z té lepší stránky. Lepší pořád jablko, než žádné ovoce.

U jídla platí základní pravidla- nečíst a neprohlížet knížky, leporela. Jídlo jíst v klidu, nepobíhat po bytě. Ušetříte tím spoustu času při úklidu.

Zdroj: Výživa dětí- Kojíme, krmíme dítě, učíme dítě jíst, Vydavatelství Svojtka a Co, 2009.

Přečtěte si také:

  • AmosAmos Svátek: 16.březen Domácí podoby: Amosek, Ama, Amek Původ: hebrejský Význam: Vykládá se jako „přinesený Bohem“. Líbí se Vám toto jméno?
  • Tvarohový sýr mého tátyTvarohový sýr mého táty Recept na výrobu domácího tvarohu najdete v příspěvku  Recept na výrobu domácího tvarohu podle kamarádky Jany. Na tento sýr si vzpomínám, jak ho dělal můj táta. Byl výborný, i když v […]
  • Začínáme s příkrmyZačínáme s příkrmy První nemléčné příkrmy se doporučují přidávat od 6. měsíce, resp. ne dříve než v 5. měsíci. Nezáleží ani tak na tom, je-li dítě plně kojené, nebo nikoliv, ale spíše na tom, jak prospívá. I […]
  • Pro spokojené miminko i maminku…Pro spokojené miminko i maminku… Jako prvorodička jsem po odchodu z porodnice docela tápala a několikrát naletěla na reklamní tahy různých výrobců a nakoupila spoustu věcí, které „miminko zaručeně potřebuje“. Rozhodla […]
  • Spánek a těhotenstvíSpánek a těhotenství Dobrý spánek ženy je jedním z příznaků dobré fyzické a psychické adaptace na těhotenství. Potřeba spánku je u těhotných vyšší, měly by spát alespoň osm hodin denně, podle možnosti nejméně […]
  • Prekoncepční výživa – nenasycené mastné kyseliny, železo – část III.Prekoncepční výživa – nenasycené mastné kyseliny, železo – část III. Plánujete otěhotnět? Víte jak získat z potravy dostatečné množství nenasycených mastných kyselin a proč si je miminko neumí samo v těle vytvořit? Jsou jediným zdrojem nenasycených mastných […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.