Posted on

Někteří lidé si těhotnou ženu představí nejspíše ze všeho jako znavenou osobu odpočívající na kanapi, která se s vypětím sil dokolébá maximálně do koupelny. Nastávající maminky se přitom přece zdaleka nemusí vzdát aktivního trávení volného času!

Pravda, obezřetnost je v každém případě na místě. Pokud k vašim koníčkům patří lezení po skalách či potápění, je nasnadě, že bude nutné se jich po dobu těhotenství vzdát. V případě rizikového těhotenství bývá samozřejmě sport vyloučen. Na druhé straně je nesmysl na devět měsíců svázat svou existenci s pohovkou a nudit se doma u nekonečných seriálů, pokud se to dotyčné příčí. Existuje dostatek pohybových aktivit, kterými si můžete čekání na miminko bez obav zkrátit.

Popularitu si poslední dobou získávají speciální kurzy určené přímo pro těhotné, kde se naučíte řadu prospěšných cviků zejména pro uvolnění pánve, posílení svalů a podobně. Často bývá možné je spojit i s těhotenskými kurzy, v nichž se zájemkyně cíleně připravují na porod.

Příznivkyně jógy či Pilates se mohou zapsat do těhotenské verze těchto kurzů. Ze sportů pak náleží k oblíbeným a často doporučovaným zejména plavání. Díky své nenáročnosti je vhodné i pro ty méně fyzicky zdatné z nás, pomáhá k celkovému uvolnění a odstranění bolesti zad.

V každém případě ovšem platí, že veškeré pohybové aktivity je třeba předem probrat s lékařem. Obecně je pochopitelně lepší provozovat nekontaktní sporty, při kterých nehrozí srážky se spoluhráči nebo rány míčem. Jste-li však zdravá a těhotenství probíhá bez potíží, v prvním trimestru by neměl být problém třeba zapinkat si na zahradě badminton. A pokud vám sport nic neříká, proč nevyrazit třeba na nenáročnou odpolední procházku?

Leave a Reply