diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Postup při výchově

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Při výchově především potřebujeme kázeň. Slovo kázeň původně znamenalo kázání – tj. přesvědčování k plnění řádu, k plnění společenských zákonů. Při kázni tedy nejde o hrůzovládu, kde by dítě ze strachu plnilo přísné příkazy. Kázeň je seznání oprávněnosti společenského příkazu, podle něhož je správné se chovat. Kázeň je nutná k výchově.
Vyžaduje nejprve autoritu vychovatele. Jak ji získáte? Láskou k dítěti, ale nesmlouvavou důsledností při znalosti vychovatelských zásad.

Až dítě povyroste, začne si vážit rodičů a ostatních vychovatelů také pro jejich mravní postoj k práci, ve které našli smysl života.
Při pokusech a cvičení dítěte má být matka trpělivá a přívětivá. Má dítě povzbuzovat: „Vidíš, už ti to jde lépe!“

Mnoho se dítě naučí při soutěžení v mateřské škole, v každém kolektivu, kde je více dětí pohromadě. Dítě vyrostlé v kolektivu, i rodinném, je bystřejší než dítě rostlé o samotě.
Co má utkvět v paměti, to je třeba předkládat smyslům, a to co nejvíce smyslům.
Poučen, návod má být stručný a jasný.

Dítěti se má dát brzy nějaká odpovědnost, nějaká práce, byť i obyčejná. Je správné ukazovat mu nástroje, učit je s nimi zacházet, aby se naučilo milovat práci. Má-li nástroj, tu si přestane práci představovat jako věc vzdálenou, nepřístupnou a obtížnou.

Touhu po práci vzbudíte v dítěti ukázkou krásného výsledku. Tak například umývání a utírání nádobí, při kterém děti obvykle pomáhají, nepatří právě k oblíbeným pracím. A přece je možno objevit krásu i v takové práci poukazem na to, jak špinavá a odpuzující byla neurovnaná hromada špinavého nádobí, jak pěkně naproti tomu se lesknou umyté talíře a jak hezky vypadá srovnané nádobí v čistém příborníku. Snažte se objevit krásu v každé práci, kterou dítěti svěřujete. Tento dojem zůstane dítěti navždy – bude se dívat na práci jako na svého přítele, jako na prostředek k radostnému uspokojení. K takovému cíli musíme položit základ už hned od útlého dětství.

Přečtěte si také:

  • Zeleninová polévka s jáhlyZeleninová polévka s jáhly Suroviny: mrkev, celer, petržel, hrášek, pórek zelenina dle vaší chuti, co máte k dispozici 4 lžíce jáhel 1 vejce 2 lžíce olivového oleje kousek hovězího masa písmenka – […]
  • MarianMarian Svátek: 25.březen Domácí podoby: Mario, Mariánek, Marouš, Marek Původ: latinský Význam: muž Líbí se Vám toto jméno?
  • Módní přehlídka jedinečného sportovního oblečení pro maminky a jejich dětiMódní přehlídka jedinečného sportovního oblečení pro maminky a jejich děti KDY? 12.9.2012 od 15:30h KDE? v pražské Stromovce u Šlechtovky NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT? Jedna soutěž za druhou o skvělé ceny. Piknik (kdo si co přinese, to zbaští), sport, zábava, hudba, […]
  • Jaké pocity vnímá Vaše miminko v bříšku 3.částJaké pocity vnímá Vaše miminko v bříšku 3.část Trošku se ještě vrátíme k té hudbě z minula. Někdo dokonce tvrdí, že určitý typ hudby se může postarat o vyšší inteligenci Vašeho dítěte. Jeden výzkum v Kalifornii říká, že Mozartova hudba […]
  • Uklízení hračekUklízení hraček Tato činnost je žádoucí pro vytvoření užitečných návyků. potom jak dítě si skončí s hraním i když je to batole, je zapotřebí mu ukázat, že si po sobě musí uklidit hračky jinak to jde potom […]
  • TheodoraTheodora Svátek: 11.ledna Domácí podoby: Teuška, Tea, Todora, Dorka Původ: řecký Význam: bohem darovaná, boží dar Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.