diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Prasknutí vaku blan na veřejnosti

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Každá těhotná žena jistě přemýšlí, zda jí praskne plodová voda, jaké to je a jestli to bude někde doma nebo až v porodnici. Sama mám vlastní zkušenost dokonce 2x. V obou případech mě praskla voda. Poprvé doma. V noci, probudila mě vlhkost. Bylo to ale v 35 týdnu těhotenství, kdy jsem to opravdu nečekala. Voda odtékala postupně, takže to nebylo takové nepříjemné. Při druhém porodu mě praskla voda při cestě do poradny v autě. Vody bylo opravdu hodně a naráz.

Představa ale, že by mě voda praskla někde v autobuse, v nákupním centru je pro většinu těhotných pokořující, stejně tak jako neudržet moč. Tradovaná strašidelná historka o těhotenství vypráví o jedné ženě, která byla těmito obavami tak posedlá, že nosila v kabelce sklenici naložené zeleniny, připravena ji upustit při prvních známkách odkapávání plodové vody („Promiňte, prosím, ale tahle nakládaná zelenina nadělá svinčík!“)

Ale dříve, než začnete ve spíži hledat naložený česnek, byste měla vědět dvě věci. Především prasknutí vaku dříve, než porod doopravdy začne, není příliš běžné – dochází k němu v méně, než patnácti procentech těhotenství. A když vak jednou praskne, je odtok plodové vody zřídka velký. S vyjímkou, že se položíte a poté stoupnete. Když chodíte nebo sedíte, tak hlavička má tendenci uzavírat dělohu jako zátka láhev od vína.

A zadruhé – pokud by blány praskly a plodová voda se náhle vylila, můžete si být jistá, že by okolní lidé na vás neukazovali a nesmáli by se vám. Místo toho by vám jistě nabídli pomoc nebo by to ohleduplně ignorovali.

Pamatujte si, že pravděpodobně nikdo nepřehlédne skutečnost, že jste těhotná, a proto si nesplete plodovou vodu s něčím jiným.

Také si pamatujte, že některé ženy, jejichž vak blan praskl dříve, než začaly porodní kontrakce, vůbec nepocítily odtok plodové vody – jednak z důvodů „efektu zátky“, jak byl popsán výše, jednak proto, že neměly žádné kontrakce, které by tekutinu vytlačovaly ven.

Pokud se opravu bojíte, můžete nosit běžné menstruační vložky nebo vložky pro pacienty trpící inkontinencí. V posledních týdnech těhotenství se u většiny žen objevuje větší výtok z pochvy, takže vložky vám mohou pomoci udržet větší pocit čistoty.

Také si můžete dát pod prostěradlo silnější ručník, jsou k zakoupení různé chrániče matrace nebo můžete použít jednorázovou podložku, kterou máte připravenou pro miminko, v případě, že by k odtoku vody došlo nečekaně v noci. Plodová voda už zničila řadu matrací.

Milé těhulky. Přeji Vám,aby váš porod proběhl co nejlépe a bez komplikací. Na historky tohoto typu budete jen vzpomínat s úsměvem.

Zdroj:

Co čekat v radostném očekávání, H. Murkoffová, A. Eisenbergová, S. Hathawayová.

Přečtěte si také:

  • Intimní život po narození miminkaIntimní život po narození miminka Po narození našeho miminka se nám manželský život moc nezměnil, spíš se trochu zpestřil, nemůžeme se sice oddávat intimnímu životu, kdykoliv se nám zamane, jako za starých časů, ale […]
  • Automasáž chodidel v těhotenstvíAutomasáž chodidel v těhotenství Ač to moc nevnímáme, věřte, že jsou velmi důležitá pro nás - naše chodidla, protože nás drží celý den na nohou! Stojíme na nich, chodíme a neustále je namáháme. Proto jím věnujte pozornost […]
  • Pracující máma – návod na přežitíPracující máma – návod na přežití Tato knížka nabízí pracujícím matkám spoustu tipů a zkušeností v mnoha oblastech rodinného a pracovního života – od chvíle, kdy vám vyjde pozitivní těhotenský test, po okamžik, kdy je […]
  • Psychika matky po poroduPsychika matky po porodu Období šestinedělí je právem také nazýváno „jiným stavem“, stejně jako těhotenství. Časté jsou obrovské výkyvy nálad s výbuchy bezdůvodného smíchu nebo záplavy slz bez jakýchkoliv příčin. […]
  • Členské karty pro maminky s dětmi u obchodních řetězcůČlenské karty pro maminky s dětmi u obchodních řetězců Aby maminky s malými dětmi ušetřily a výhodně nakoupily, nabízí jim některé obchodní společnosti členskou kartičku. Mezi tyto obchodní společnosti patří hlavně Globus ČR, který láká […]
  • Kakaový nápoj BIOLINIE pro dětiKakaový nápoj BIOLINIE pro děti Chcete pro své děti to nejlepší? Nabídněte jim lahodný kakaový nápoj vyrobený z bio kakaa a bio třtinového cukru. Kakaový nápoj s příjemnou čokoládovou chutí je snadno rozpustný ve […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.