diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Prasknutí vaku blan na veřejnosti

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Každá těhotná žena jistě přemýšlí, zda jí praskne plodová voda, jaké to je a jestli to bude někde doma nebo až v porodnici. Sama mám vlastní zkušenost dokonce 2x. V obou případech mě praskla voda. Poprvé doma. V noci, probudila mě vlhkost. Bylo to ale v 35 týdnu těhotenství, kdy jsem to opravdu nečekala. Voda odtékala postupně, takže to nebylo takové nepříjemné. Při druhém porodu mě praskla voda při cestě do poradny v autě. Vody bylo opravdu hodně a naráz.

Představa ale, že by mě voda praskla někde v autobuse, v nákupním centru je pro většinu těhotných pokořující, stejně tak jako neudržet moč. Tradovaná strašidelná historka o těhotenství vypráví o jedné ženě, která byla těmito obavami tak posedlá, že nosila v kabelce sklenici naložené zeleniny, připravena ji upustit při prvních známkách odkapávání plodové vody („Promiňte, prosím, ale tahle nakládaná zelenina nadělá svinčík!“)

Ale dříve, než začnete ve spíži hledat naložený česnek, byste měla vědět dvě věci. Především prasknutí vaku dříve, než porod doopravdy začne, není příliš běžné – dochází k němu v méně, než patnácti procentech těhotenství. A když vak jednou praskne, je odtok plodové vody zřídka velký. S vyjímkou, že se položíte a poté stoupnete. Když chodíte nebo sedíte, tak hlavička má tendenci uzavírat dělohu jako zátka láhev od vína.

A zadruhé – pokud by blány praskly a plodová voda se náhle vylila, můžete si být jistá, že by okolní lidé na vás neukazovali a nesmáli by se vám. Místo toho by vám jistě nabídli pomoc nebo by to ohleduplně ignorovali.

Pamatujte si, že pravděpodobně nikdo nepřehlédne skutečnost, že jste těhotná, a proto si nesplete plodovou vodu s něčím jiným.

Také si pamatujte, že některé ženy, jejichž vak blan praskl dříve, než začaly porodní kontrakce, vůbec nepocítily odtok plodové vody – jednak z důvodů „efektu zátky“, jak byl popsán výše, jednak proto, že neměly žádné kontrakce, které by tekutinu vytlačovaly ven.

Pokud se opravu bojíte, můžete nosit běžné menstruační vložky nebo vložky pro pacienty trpící inkontinencí. V posledních týdnech těhotenství se u většiny žen objevuje větší výtok z pochvy, takže vložky vám mohou pomoci udržet větší pocit čistoty.

Také si můžete dát pod prostěradlo silnější ručník, jsou k zakoupení různé chrániče matrace nebo můžete použít jednorázovou podložku, kterou máte připravenou pro miminko, v případě, že by k odtoku vody došlo nečekaně v noci. Plodová voda už zničila řadu matrací.

Milé těhulky. Přeji Vám,aby váš porod proběhl co nejlépe a bez komplikací. Na historky tohoto typu budete jen vzpomínat s úsměvem.

Zdroj:

Co čekat v radostném očekávání, H. Murkoffová, A. Eisenbergová, S. Hathawayová.

Přečtěte si také:

  • AlmaAlma Svátek: 10.červenec Domácí podoby: Ála, Almička, Almuška, Alka Původ: latinský Význam: živitelka, žehnající, plodná Líbí se Vám toto jméno?
  • Pokládejte miminko často na bříškoPokládejte miminko často na bříško Pro posílení zádového svalstva od šíje po bedra je důležité, aby jste vaše miminko pravidelně několikrát za den obracela na bříško. Jak správně ležící miminko obrátit na bříško? Při […]
  • MnislavMnislav Svátek: 22.leden Domácí podoby: Mník, Mnata, Sláva, Slávek Původ: český Význam: buď pamětliv slávy, mně slavný Líbí se Vám toto jméno?
  • DorianDorian Svátek: 26.únor Domácí podoby: Dorek, Dorouš, Doriánek Původ: řecký Význam: Vykládá se jako „muž z Dorie, Dořan“ (Dórové byli jeden z řeckých kmenů a Dorus jejich pravěký předek, […]
  • Úročky – kojenecký ekzémÚročky – kojenecký ekzém Je nemoc, která se objevuje nejčastěji ve třetím měsíci na pokožce. Není to jen kožní nemoc, zároveň předpokládá nějakou chybu v tělesném složení. Proto vyžaduje lékařské vyšetření a […]
  • AbigailAbigail Svátek: 5.prosinec Domácí podoby: Aba, Abi, Abička, Gaila Původ: hebrejský (biblické jméno) Význam: otcova radost, pramen radosti Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.