Posted on

Rodit v létě není pro nastávající maminky ideální. Bříško už je obrovské, horké dny se táhnou, po nocích se nedá spát. Utěšuje snad jen to, že díky letnímu termínu bude za rok vaše dítě zkoušet první krůčky na zeleném trávníčku a při slunečním svitu. Naštěstí existuje celá řada doporučení, která vám poslední dny před porodem mohou zpříjemnit. Budíte se ráno brzy a už nemůžete spát? Pokud je to jen trochu možné, vyjděte ven a projděte se bosýma nohama v trávníku. Jde o ideální způsob, jak se osvěžit. Trénování “chodci v rose” se nebrání ani speciálním cvikům. Chůzi na špičkách i patách, protahování klenby apod. Pokud vám nohy prochladnou, dopřejte jim pak doma na závěr teplou sprchu a bavlněné ponožky.

Lázně v písku                                                                                                                                                                                                                Do Do plastové nádoby na terase nebo balkóně si nechte přivézt jemný písek a ve volných chvílích do něho nořte ruce i nohy. Provádějte všechny možné pohyby. Podpoříte prokrvení a energizujete akupresurní body. Pokud vám otékají prsty u rukou, naberte si plné dlaně písku, převalujte jeho zrnka mezi prsty, nechte písek volně protékat. Příjemné a uklidňující je se pískem i jen tak prohrabovat.

Nohy nahoru

Krevní oběh je v pokročilém těhotenství zpomalen. Zvláště pokud jsou nohy ve svislé poloze, nemůže se “svalová pumpa”, která za normálních okolností pomáhá vracet krev z dolních končetin k srdci, dost dobře uplatnit. Hydrostatický tlak neúměrně zatěžuje žilní stěny. Do dolních končetin tak snadno natéká více krve, než kolik je odváděno, a vzniká otok. Kdykoliv to je možné, dávejte si nohy do vyvýšené polohy. Vhodné je i zalehnout na zem a nohy opřít o stěnu. Můžete zkusit i prostý cvik , každou nohou po zdi dle svých sil opisovat půlkruhy. To vás probere z letargie!

Pobývejte v (přiměřeném) chladu

Během těhotenství projde vaším krevním oběhem denně až o dva litry krve více než normálně. I proto je zcela běžné, že máte poněkud vyšší tělesnou teplotu, při zvýšení o 0,3 až 0,5 stupňů Celsia si nemusíte dělat starost. Zatímco v zimě si zvýšené teploty nastávající maminky ani nevšimnou, v létě bývá obtížná, ochlazování proto přijde vhod. Ideálně k němu dochází přes nohy. Koupejte si je proto v chladné vodě, ne ale v ledové. Ideálně poslouží malé umyvadélko pod stolem nebo u pohovky doma, a jakýkoliv zdroj čisté vody venku.

Bez klobouku ani krok  

Touha chodit po obchodech a kupovat nové oblečení vás v těchto dnech asi opustila. Výjimkou může být výběr letního klobouku. Měl by mít širokou krempu, ta Vás ochrání  před sluncem a kromě toho opticky zmenší vaše bříško. Přímému slunci se rozhodně vyhýbejte, v těhotenství máte vyšší sklon k vytváření pigmentových skvrn. I pod kloboukem a lehkými šaty užívejte ochranné krémy, minimálně UVF 20.

Len a levandule 

Je sice dražší, ale v době letního těhotenství neocenitelné. Lněné povlečení. Len je hladký a zároveň chladivý, určitě si tuto látku dopřejte aspoň pod hlavu. Barvu pro povlečení doporučujeme bledě modrou, lahodí oku, zklidňuje i ochlazuje. Velké zpříjemnění nabízí aroma levandule. Kupte si čistý přírodní levandulový olejíček, nakapejte několik kapek do misky s vodou a nechte odpařovat. Váš domov se promění v malou oázu.

Zdroj

Časopis – Rodiče (6/2009) – upraveno podle německé verze časopisu Eltern

 


Leave a Reply