diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Předporodní kursy

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Byly doby, kdy ženy začaly rodit a přitom neměly vůbec ponětí o tom, co je čeká, o sexualitě a rozmnožování se nehovořilo a existovaly neuvěřitelné pověry a falešné představy o těhotenství i porodu. Zdaleka ne každý se odvážil klást otázky svému lékaři, který v mnoha případech ženě jednoduše řekl, co má dělat a co se s ní bude dít. Ženy neměly mnoho možností do tohoto důležitého rozhodnutí zasáhnout.

Jen představa, jaký obrovský strach musely ženy dříve mít, a ten jim nadcházející významnou událost zajisté neulehčil. Pocit, že určitým způsobem má žena kontrolu nad celou záležitostí a že spoluurčuje, co se během porodu bude dít, je pravděpodobně nejlepším lékem na utišení bolesti, jaký existuje. Ovšem rozhodnutí lze činit pouze na základě znalostí – a k tomu je kurs dobrým začátkem. 

V současné době si může těhotná ženy vybrat z nejrůznějších kurzů. Může chodit třeba na těhotenskou gymnastiku, kde nebude provádět pouze tělesná cvičení, ale kde získá i mnoho informací o těhotenství a porodu a může si vyměňovat poznatky s jinými ženami. Společně se svým partnerem nebo doprovodem může také absolvovat jeden z mnoha nabízených porodních kursů. Na kursu porodní jógy se naučí soustředit na věci, které se dějí v jejich těle a s jejich tělem. Haptonomie je zase směr ve fyzioterapii, který klade důraz na dotýkání se, pomůže ženě navázat ještě před narozením kontakt s jejím dítětem.

Mensendieckova metoda je nauka o pohybu a v takto vedených kursech se žena naučí ovládat své svaly, především jak a kdy je může nebo musí uvolnit. Také jednotlivé porodnice organizují kursy pro matky nebo rodiče, na nichž mnoho informací poskytují odborníci, např. lékaři, porodní asistentky a dietní sestry.

Posílení svalů, které jsou při porodu přímo zapojeny, povede ke snadnějšímu a příjemnějšímu porodu. Mnoho nemocnic z tohoto důvodu pořádá předporodní kursy, které zahrnují cvičební a relaxační techniky. Existují ovšem i nezávislé organizace, které pořádají kursy cvičení pro těhotné – některé se dokonce zaměřují na speciální typy porodů. Pokud žena řekne lékaři, že si přeje porodit vestoje nebo v podřepu, pak jistě doporučí určité cviky posilující záda, boky, pánev a stehna.

Co v kursu očekávat

Hlavním úkolem rodičovských kursů je poskytnout informace, které budoucí rodiče uklidní a ujistí. Jsou zvláště užitečné pro rodiče, kteří čekají své první dítě.

 • Seznámí budoucí rodiče s procesem těhotenství a porodu, včetně ženské anatomie a fyziologie, a věnují se změnám, které u ženy a u plodu nastanou během celého těhotenství. Lektoři s budoucími rodiči též proberou lékařské postupy, které mohou očekávat, a vysvětlí jejich důvody. Také jaké medikamenty lze využít k tišení bolestí.
 • Možné polohy při porodu a způsob jakým partner může pomáhat a podporovat.
 • Lektoři ženu naučí, jak správně relaxovat, dýchat a cvičit. Tyto techniky pak pomohou při samotném porodu, přispějí ke snížení porodních bolestí a dají pocit jistoty, spojený s tím, že žena ví, co nastane. Partner se naučí, jak ženu namasírovat a ulevit jí tak od bolesti.
 • Lektoři vysvětlí, co se děje během jednotlivých stádií porodu, a poskytnou rady týkající se kojení. Také poradí, jak novorozence koupat a oblékat, jak vyměňovat plínky, či jak krmit z kojeneckých lahví.

Jak vybrat kurs

 • Vyhledat kurs, který propaguje přístup, jež ženu nejvíce oslovil. Pokud se chce žena dozvědět mnoho faktů, čísel a informací, zvolí si kurs, který toto nabízí. Pokud však má zájem o porod jiným, než tradičním způsobem, měla by hledat kurs, který věnuje pozornost alternativnímu porodu.
 • Chce-li se žena dozvědět, jací jsou ostatní rodiče, může si najít kurs s matkami, které jsou přibližně stejného věku a mají podobné zázemí.
 • Vybrat kurs tak, aby zapadal mezi pracovní činnosti a ostatní povinnosti.
 • Zvolit kurs v okolí bydliště. Vyhnout se tak pokušení vynechávat lekce.
 • Zjistit, zda vybraný kurs může navštěvovat i partner či jiná osoba, která bude ženu doprovázet k porodu.

Jak najít kurs

 • Gynekolog či porodní asistentka mají veškeré informace o kursech v okolí bydliště ženy.
 • Telefonní čísla a adresy různých kursů najde žena také na internetu

Přečtěte si také:

 • Jak správně unavit miminko, aby v noci pěkně spinkalo?Jak správně unavit miminko, aby v noci pěkně spinkalo? Váháte, zda jít s módní vlnou či vzdorovat? Začít s vaším miminkem plavat hned od útlého věku nebo s tím počkat? Večerní koupání je horor a snažíte se mu většinou vyhnout? Typická […]
 • AramAram Svátek: 26.listopad Domácí podoby: Aramek, Ramek, Ar Původ: hebrejský Význam: vznešený Líbí se Vám toto jméno?
 • JindřichJindřich Svátek: 15.červenec Domácí podoby: Jindra, Jindříšek, Jindrouš Původ: německý Význam: pán, vládce domu Líbí se Vám toto jméno?
 • Vyhlášení výherců soutěže s BabypointemVyhlášení výherců soutěže s Babypointem Vylosovaní výherci soutěže s Babypointem Pavla S., Olomouc (Kočárek pro panenky Elizabet) Alena S., Frýdek-Místek (Příjemná deka nejen do kočárku) Jarmila Ř., Kačice (CD Dětská […]
 • Oznámení svého těhotenství okolíOznámení svého těhotenství okolí Pokud vám těhotenský test ukázal dvě pozitivní čárečky, přemýšlíte, kdy tuto nádhernou novinku sdělit vašim blízkým, kamarádům, kamarádkám. Určitě máte ze svého jiného stavu radost. V […]
 • Simeon, Simon, ŠimonSimeon, Simon, Šimon Svátek: 22.prosinec Domácí podoby: Simek, Simeonek, Šimonek, Šimi, Šíma, Šimek, Šimůnek, Šimeček Původ: hebrejský Význam: slyšící, naslouchající Líbí se Vám toto […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.