Posted on

Jelikož ručně prováděná masáž je fyzicky náročná, hledaly se cesty, jak tuto práci ulehčit. Bylo zkonstruováno množství masážních strojů a pomůcek, které nahrazují určité masážní hmaty. Tření lze nahradit ručníkem (frotáží atd.). Většina mechanických masážních přístrojů má nahradit roztírání. Jsou to různé masážní kuličky, válečky, pásy, rohože nebo koberce.Hnětení svalů bývá nahrazováno elektrickými přístroji, které vyvolávají vztahy a uvolnění svalů. Největší počet masážních přístrojů jsou přístroje vibrační. Také při masáži reflexních zón nohou a rukou lze použít různých rohoží a válečků. K masáži chodidel je doporučována bednička naplněná štěrkem, po němž se šlape.

Celkový výsledek

Celkový výsledek lze jen těžko určit. Nelze jednoznačně říci do jaké míry dané přístroje jsou schopny nahradit práci maséra, ale je bezpochyby jasné, že žádný z těchto přístrojů nemůže zcela nahradit práci skutečného maséra. Vždy se bude jednat o pouhou náhražku, která nedosahuje takového efektu, jaký bychom potřebovali.

Možnost uplatnění masáže u těhotných žen

Jako samostatná procedura příliš efektivní není, ale myslím si, že jako doplněk k masáži klasické se dají dané masážní pomůcky využít. Masér si tak může ulehčit práci a vyzkoušet více variant přístrojů. Co bych však kategoricky vyloučil, je použití elektrických přístrojů a na některé partie těla i přístroje vibrační.

Leave a Reply