diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Prsty v ústech

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Dítě strká všechno do úst, protože pud sebezachování jídlem je u něho nejsilnější. Zdá se mu, že všechno na světě je pouze proto, aby bylo požito. Kromě toho poznává dítě svět, také hmatovými počitky, a to nejen v prstech, ale také v ústech.

V třetím nebo čtvrtém měsíci se dítě naučí zacházet se svými prsty. Objeví, že ruka poslouchá, pohybuje-li jí nahoru nebo dolů, že prsty může ohýbat podle své vůle a že může strčit palec do úst. Je to vlastně velký výkon, a proto se nedivíme, že rodiče jsou na duševní rozvoj svého dítěte v tomto směru pyšní a zdá se jim to roztomilé.

Cucání palce je však špatný zvyk, a proto jej nesmíme ani zpočátku dítěti trpět. POzději je odvykání mnohem obtížnější a hlavně nedají se už odčinit nepříjemné následky a průvodní jevy, jež se často dostaví:

  1. Zvýšené tvoření slin, obtěžující dítě i matku,
  2. změna tvaru horních a dolních čelistí a později zubů, které se postaví šikmo ven (špatný skus),
  3. změna tvaru prstu, který si dítě saje.

Je snazší tento zlozvyk předejít než jej vyléčit. Proto také, jakmile uvidíte, že dítě dává prst do úst, hned jej vyjměte a trpělivě to opakujte. Je třeba, aby tak zakročil každý, kdo ošetřuje vaše dítě.

Právě tak je nesprávné ustavičné sání dudlíku, protože i to působí špatně na čelisti a dásně a zuby pak vyčnívjí šikmo ven.

Je-li tento zvyk vyvinut, lze jej zlomit jen trpělivou a pevnou snahou. Dudlíku odnaučte dítě co nejdříve! Proto sání palce někdy pomůže rukavička, zejména je-li vlněná. Jindy však saje dítě i rukavičku, třeba má vlněné chloupky. Potom se osvědčují dlouhé lepenkové manžety, které nedovolí ohnout ruku v lokti. Je třeba dávat je dítěti po celý týden (sejmou se jen před koupelí). Za tu dobu si zpravidla dítě zlozvyk odvykne.

Přečtěte si také:

  • Průvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 15. týdenPrůvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 15. týden Třebaže jste do tohoto týdne přibrala zhruba od 2,2 kg do 4,5 kg, vaše dítě váží jenom 70 gramů (délka činí asi 9 cm). Děloha v této fázi těhotenství sahá asi do poloviny vzdálenosti […]
  • Tatínek u porodu – ANO či NE?Tatínek u porodu – ANO či NE? Mnoho mužů tvrdí, že prožití porodu tzv. na vlastní kůži je traumatizujícím zážitkem. Většina žen údajně ztrácí na atraktivitě. Na hrátky v posteli pak nemají muži ani pomyšlení. Dalším […]
  • Rohlíky, domácí chléb a ostatní pečivo jednoduše krok za krokemRohlíky, domácí chléb a ostatní pečivo jednoduše krok za krokem Tento kurz vhodný jak pro amatéry, tak i pro profesionály si nenechte rozhodně ujít! Pod vedením Martina Hanuse - opravdového profesionála ve svém oboru, se naučíte upéct skvělý domácí […]
  • RadúzRadúz Svátek: 14.leden Domácí podoby: Radúzek, Ráďa, Radek Původ: slovenský Význam: radující se, radostný Líbí se Vám toto jméno?
  • Vitamín DVitamín D Děti jej potřebují již po 2. týdnu. Napomáhá růstu zdravých kostí a chrání před křivicí. Příroda si vyrábí vitamín v těle živočichů sama působením přímých slunečních paprsků. Slunce je ale […]
  • Eugen, EvženEugen, Evžen Svátek: 10.listopad Domácí podoby: Evža, Evžík, Evženek Původ: řecký Význam: blahorodý, urozený Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.