Posted on

Děloha je den ode dne větší a začíná výrazným způsobem tlačit na bránici. Kvůli tomu dochází ke stlačování plic a následnému zhoršení dýchání. Z tohoto důvodu byste se již měla vyvarovat zvýšené fyzické aktivitě. Za vhodnou prevenci těchto obtíží se považuje položení se na bok a zhluboka, dlouze a pomalu dýchat. Obtíže se mohou objevit také při ležení na zádech, kdy je nadto namáhán žaludek a následně i jícen. V tomto případě je projevem pálení žáhy. Pokud se snažíte tyto problémy eliminovat, nicméně výsledek se nedostavuje, určitě se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

V tomto období těhotenství jsou vaše váhové přírůstky poměrně velké, a to půl kilogramu za týden. Váha se vám měla od počátku těhotenství do tohoto okamžiku zvýšit zhruba o pět kilogramů (tabulky stanovují hranici mezi 1,5 a 8,5 kilogramy). Pokud z ní ovšem vybočujete, určitě se tím netrapte – důležitou roli totiž sehrávají i genetické faktory a vaše fyziognomie.

Ve 23. týdnu se výrazněji začínají vyvíjet plíce vašeho dítěte (dochází k zásadnějšímu vývinu krevních vlásečnic a žil v plicích), vedle toho miminko získává stále více svalové hmoty, celkově tedy sílí.

Průvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 24. týden

Leave a Reply