diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

První doba porodní

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Vlivem děložních kontrakcí se otevírají porodní cesty. Tato fáze trvá průměrně u prvorodiček 10-12 hodin, u vícerodiček 6-8 hodin. Stahy děložní (kontrakce) se zesilují a intervaly mezi nimi se zkracují. V závěru bývají kontrakce po 2 až 3 minutách. Branka děložní se postupně otevírá (přibližně až na 10 cm) a hlavička plodu vstupuje do malé pánve. Personál porodního sálu v pravidelných intervalech vyšetřuje rodičku před pochvu – kontroluje, jak se otevírají cesty a jak postupuje hlavička. Dále monitoruje stav plodu kardiotokografem (přístroj zaznamenávající na papír srdeční akci plodu a současně intenzitu děložních stahů). Při fyziologickém porodu se natáčí přibližně každé 2 hodiny 20 minutový záznam. V případě, že porodní asistentka či lékař shledá, že porod neprobíhá úplně v pořádku, může se plod monitorovat kontinuálně. Rodička se může v první době porodní volně pohybovat a dělat to, co jí nejvíc vyhovuje.

Kontrakce, rozpínání porodních cest a také tlak postupující hlavičky na okolní orgány bývají obvykle vnímány bolestivě. Úkolem personálu je – mimo jiné – navrhovat možnosti, jak lépe bolesti snášet. A nemusí se nutně jednat o farmakologické metody. Bolesti může zmírnit například změna polohy, masáže, aplikace tepla nebo chladu na určité oblasti těla, teplá sprcha, sugesce, hypnóza, akupunktura, akupresura, elektroanalgezie, aromaterapie… Z farmakologických metod se u porodu využívají celkově aplikované léky proti bolesti ve formě injekcí nebo čípků, obstřiky bolestivých míst či aplikace analgetických látek do páteřního kanálu (epidurální* nebo spinální** analgezie).

Druhá doba porodní

Přečtěte si také:

  • Olivia, OlivieOlivia, Olivie Svátek: 2.říjen Domácí podoby: Ola, Olivka, Livie, Olivuška Původ: latinský Význam: pěstitelka oliv Líbí se Vám toto jméno?
  • Zapečená brokolice pro děti od 6.měsícůZapečená brokolice pro děti od 6.měsíců Hledáte inspiraci co uvařit dobrého k obědu svému děťátku? Zde je jednoduchý recept, který patřil mezi naše oblíbené. Třeba zachutná i vašemu drobečkovi. Příprava je jednoduchá. Toto jídlo […]
  • NikolaNikola Svátek: 29.srpen Domácí podoby: Nikolka, Nikuška, Nička, Niki Původ: řecký Význam: vítězka nad lidem; vítězství lidu (francouzské jméno) Líbí se Vám toto jméno?
  • Porodní plán – 4.díl – MožnostiPorodní plán – 4.díl – Možnosti 1. Všeobecné možnosti rodičky Může sem napsat údaje, které chce, aby personál věděl. Postupy, či aktivity, kterým dává přednost. Přání, pocity, přesvědčení o tom, jak by měl porod […]
  • RadkaRadka Svátek: 14.září Domácí podoby: Raduška, Raděnka, Ráďa Původ: slovanský Význam: radostná; radující se Líbí se Vám toto jméno?
  • Imunitní systém kojencůImunitní systém kojenců Kojenecké období je přirozeným přechodem z novorozeneckého období do dalších stadií. Kojenecké období je významně delší, než novorozenecké, a v průběhu kojeneckého období dítě velmi […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.