Posted on

V průběhu porodu prochází plod – rodící se dítě působením porodních sil z dělohy porodními cestami. Porod je dynamický děj a pro většinu žen je jen “jiným fyziologickým stavem”, který vyžaduje odborný dohled, radu a péči.

Průběh vlastního porodu je tradičně členěn do několika fází, které jsou nazývány porodní doby.

Začátek porodu

Porod obvykle začíná děložními stahy (kontrakcemi), jejichž intenzita se postupně zvyšuje a odstupy mezi nimi se zkracují. Kontrakce trvají zhruba 30-40 vteřin, zpočátku bývají asi čtyři za hodinu. Často je doprovází bolest v zádech nebo bolest vystřelující do třísel či stehen. Trvání kontrakcí se postupně prodlužuje a přestávky mezi nimi se zkracují. Jsou-li po 10-15 minutách, měla by nastávající maminka raději odjet do porodnice.

Pokud jsou kontrakce nepravidelné a nestupňuje se jejich intenzita, může se jednat i o takzvané „poslíčky“, tedy stahy, které sice žena může vnímat poměrně bolestivě, ale které ještě skutečným začátkem porodu nejsou. Stah dělohy trvá zhruba půl minuty a bývá často doprovázen pocity tupého tlaku v dolní polovině břicha nebo bolestmi v kříži. Poslíčky se mohou objevovat i 2-3 týdny před termínem porodu.

Rozlišit, zda jde o začátek porodu nebo poslíčky, může pomoci pobyt v teplé vodě. Pokud jde o porod, často stahy zesílí, poslíčky naopak ustanou. S konečnou platností lze poslíčky od začátku porodu rozlišit pouze podle vaginálního vyšetření, kdy nedochází k otevírání hrdla děložního. Proto by těhotná ženy při pochybnostech měla odjet na vyšetření do porodnice. Je však dobré trochu počítat s tím, že očekávaná chvíle porodu ještě nepřišla. Nastávající rodiče se tak vyhnou případnému zklamání.

Část porodů (20-30%) začíná tím, že bez přítomnosti kontrakcí odteče plodová voda. Odtok plodové vody může být náhlý, kdy najednou odteče poměrně velké množství tekutiny, ale plodová voda může odtékat i postupně v menším množství. Plodová voda je obvykle čirá. Její zbarvení do zelena nebo výraznější příměs krve mohou signalizovat některé problémy. Nastávající maminka je vnímá jako pocit trvalého nadměrného vlhka nebo ji plodová voda stéká po stehnech. Odtok plodové vody nemusí být doprovázen kontrakcemi. Nastávající maminka by i jen při podezření na odtok plodové vody neměla zbytečně ztrácet čas a měla by vyhledat odbornou pomoc. Neměla by nikdy dát na rádoby „dobré rady“, že pokud ještě nemá kontrakce, nemá nikam jezdit. Těhotná žena i její plod mohou být totiž ohroženy některými porodnickými komplikacemi, především infekcí.

Leave a Reply