diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

První okamžiky spolu

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Po příchodu z porodnice domů nastává mezi rodiči a dítětem období vzájemného seznamování. A to není tak samozřejmé, jak by se na první pohled mohlo zdát a jak to na první pohled vypadá. Dítě se musí samo vyrovnávat s nároky nového životního prostředí. Krev, kterou dosud dostávalo plynule a nepřetržitě pupeční šňůrou z matčina těla, se nyní okysličuje plícemi.

Dítě musí udržovat úroveň vlhkosti, kterou mělo dříve zajištěnu plodovou vodou. Potravu nyní přijímá ústy, a to přerušovaně a v určitých intervalech. Nestrávené zbytky musejí z těla ven. Samo také udržuje tělesnou teplotu, a to ve velmi úzkém rozmezí několika desetin stupně. A ovšem, učí se spát a bdít, přecházet z klidu do aktivity a naopak z aktivity do klidu.

Časná komunikace

V prvním měsíci života se dítě vyrovnává s nároky života na světě mimo ochranné stěny mateřského těla. Ve druhém měsíci už je na světě jako doma. Již poznalo, že na světě jsou okolo blízcí lidé, kteří spolehlivě reagují na signály jeho úzkosti a nepohody. Je tu mateřská náruč, která nabízí teplo a ochranu. Že u matky najde zdroj potravy, o niž stačí jen se přihlásit. Před měsícem vstoupilo do lidského světa. A vstoupilo tam s výbavou, která mu umožňuje dorozumět se s ním a najít si v něm své místo.

Ve druhém měsíci života už začíná této výbavy užívat. A je nesmírně důležité, aby na to jeho rodiče a všichni ostatní byli připraveni. Víme, že dítě vidí a slyší už dlouho před narozením. V prvním měsíci jsou jeho reakce na zrakové a sluchové podněty ještě neurčité a nevyrovnané. Ve druhém měsíci jsou však pohledy dítěte určitější a zaměřenější.

Přibližně od šesti týdnů se už čím dál častěji stává, že dítě zrakem zachytí matčiny oči a svým pohledem na nich chvilku vytrvá. Už se tedy na matku dívá. Pokládáme si otázku, zda ji ale vůbec již vidí. Protože nyní skoro stále v pohybu, hlavička se mu každou chvíli někam vychýlí a zrakový kontakt se ztratí. Jestliže se ale lidský obličej v náležité vzdálenosti zase přiblíží, je skoro jisté, že se na něj při nějakém dalším pohybu znovu podívá. Lidský obličej má pro ně zvláštní přitažlivou sílu. Tato přitažlivost nemohla být ovlivněna žádným předchozím učením ani žádnou zkušeností. Můžeme tedy usoudit, že je dítěti “vrozena” a patří do obecně lidské výbavy, s níž na svět přišlo.

Usměj se na mě

Na konci druhého měsíce se zpravidla objeví ještě další jen a jen lidský komunikační prostředek a tím je  úsměv. Úsměv je znamení vztahu, příjemného naladění z přítomnosti někoho známého, znamení pocitu jistoty, bezpečí a pohody v blízkosti tohoto známého. A o dva měsíce později už bude zřetelným znamením radostného znovupoznání “mateřské” osoby.

Zdroj

časopis – Děti a my (vydal Portál 6/2008)

Přečtěte si také:

  • DenisaDenisa Svátek: 11.září Domácí podoby: Deniska, Denka, Denuška, Denina Původ: řecký Význam: bůh vína, božské dítě Líbí se Vám toto jméno?
  • PamelaPamela Svátek: 16.únor Domácí podoby: Pamelka, Pamka, Pamuška, Melka Původ: řecký Význam: samý med; plná zpěvu; plná jablek Líbí se Vám toto jméno?
  • ArnoštArnošt Svátek: 30.březen Domácí podoby: Arne, Arno, Nošta, Arnoštek Původ: německý Význam: čestnost, rozhodnost, vytrvalost, boj Líbí se Vám toto jméno?
  • Il Tutto – elegantní a praktické kabelky pro maminkyIl Tutto – elegantní a praktické kabelky pro maminky Il Tutto znamená v italštině „všechno“. A do kabelek Il Tutto vyrobených z jemné italské kůže se díky promyšlenému vnitřnímu uspořádání opravdu vejde všechno, co maminka a dítě potřebují. […]
  • Výsledky průzkumu Mámy a práceVýsledky průzkumu Mámy a práce Tradiční koncept tříleté rodičovské dovolené, během níž se žena věnuje výhradně dětem a rodině,  je minulostí. Stejně tak i  myšlenka, že se úderem třetích narozenin dítěte vrátí do práce […]
  • IgnácIgnác Svátek: 31.červenec Domácí podoby: Ignácek, Nácek Původ: latinský Význam: rozpálený, horlivý Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.