diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

První ošetření dítěte na porodním sále

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Nejprve se musí zabránit prochladnutí novorozence tím, že se umístí pod tepelný zdroj, osuší a zabalí. Odsátí dýchacích cest se rutinně neprovádí, pouze při obtížích jako je zkalená plodová voda či resuscitace. Pokud je odsátí dýchacích cest indikováno, postupuje se v pořadí odsávání z dutiny ústní, poté z nosu. Dále se provádí ošetření pupečního pahýlu, který se zaškrtí umělohmotnou svorkou. Změření a zvážení novorozence není nutné provádět přímo na porodním sále, může se odložit na později.

K identifikaci dítěte slouží speciální nerozpojitelný náramek, na kterém je mimo jiné napsáno jméno dítěte a jméno matky. Dále se gentianovou violetí (vodným roztokem) napíše na stehýnko dítěte jeho příjmení a na ruku se mu uváže číslo shodné s číslem matky. Označení se může lišit podle porodnice. Následujícím krokem je kredeizace (prevence neonatální konjunktivitidy – zánětu spojivek). V nemocnicích v České republice se provádí Ophthalmo Septonexem.

K posouzení poporodní adaptace novorozence se užívá tzv. Apgar skóre. Hodnotí se srdeční frekvence, dýchací pohyby, barva kůže a sliznic, svalový tonus a reakce na podráždění v 1., 5. a 10. minutě po porodu. Výsledné skóre se získá sečtením bodů za jednotlivé parametry. Normální hodnota je 8 až 10. Pokud je hodnota pod 7, doporučuje se hodnotit i po desáté minutě každých 5 minut.

K prevenci krvácivé choroby (morbus haemorhagicus neonatorum) se podává vitamín K v dávce 1 mg, pokud má novorozenec hmotnost více jak 1500 gramů, a 0,5 mg, pokud je hmotnost novorozence nižší jak 1 500 gramů. Také se podává novorozencům, jejichž matky užívají antikonvulziva. První dávka vitamínu K se aplikuje intramuskulárně nebo intravenózně. V indikovaných případech se pokračuje perorálně v týdenních intervalech do 1 měsíce věku. U kojených dětí se doporučuje podávat 1 mg vitamínu K každý měsíc až do věku 6 měsíců.

Přečtěte si také:

  • VlastislavVlastislav Svátek: 28.duben Domácí podoby: Vlasta, Vlastík, Vlastíček, Sláva Původ: slovanský Význam: slavný vlastí (majetkem, mocí, vládou) Líbí se Vám toto jméno?
  • Včelí medvídci od jara do zimyVčelí medvídci od jara do zimy Rozpustilá knížka, která volně navazuje na Příhody včelích medvídků. Přináší krátké veselé příběhy o Brumdovi a Čmeldovi, Pučmeloudovi a ostatních postavičkách ze světa broučků, které jsou […]
  • Akce pro veřejnost spojené s knihou Škoda nevařit – Kuchařka plná hudbyAkce pro veřejnost spojené s knihou Škoda nevařit – Kuchařka plná hudby 20.4. od 9:40 - beseda a autogramiáda pro studenty a veřejnost, Biskupské gymnázium J. N. Neumanna, Jirsíkova 5, České Budějovice, třída 4. E 25.4.2012 od 17.00 - autogramiáda a beseda […]
  • Hlenová zátka Hlenová zátka Hlenovou zátku si můžeme představit jako zátku na lahvi. Je to malé množství hlenu uvnitř děložního čípku, kde zůstává po celou dobu těhotenství. Tvoří tak společně s plodovým vakem […]
  • BohumíraBohumíra Svátek: 8.listopad Domácí podoby: Bohuška, Bohuna, Bóža, Božka, Míra, Mirka, Bohumírka Původ: slovanský Význam: mír bohu Líbí se Vám toto jméno?
  • Příklad je nejlepší vychovatelský prostředekPříklad je nejlepší vychovatelský prostředek Marně se dítěti jen káže a poroučí. Jakmile nevidí kladný příklad, nebo dokonce vidí, že kolem se provádí pravý opak, nic si z příkladu nevezme. Je to proto, že podmíněný reflex se […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.