Posted on

Zaseklo se? Nikoli. Upevňuje své “staré” dovednosti. Nelitujte, pokud se vývoj zpomalil, a vychutnejte si období relativního klidu.

Co objevuje miminko:

  1. Umím sedět na trůnu – Když má kojenec za sebou pozemní trénink sezení – dokáže se na zemi sám posadit a udržet se pevně i při otáčení na obě strany, zvládne i trůnění na židli.
  2. Zkouším moc slova NE! – Ještě sice neví, co to znamená, kdy se používá, ale protože ho od vás slýchá, pokouší se ho opakovat. Berte to jako poučení pro sebe a naučte se, že je vaším zrcadlem…
  3. Adrenalin na schodech – Má-li desetiměsíční lezec možnost zdolávat schody, nenechá si ji ujít. Cesta nahoru je snazší. Má-li se i ta dolů obejít bez karambolu, potřebuje mimi návod, jak na to. Cesta “pokus – omyl” by mohla být provázená zbytečnými boulemi.


Co objevují rodiče:

  1. Hraje si jinak – Některé děti už v deseti měsících napodobují hrou vás, a chovají, krmí a uspávají plyšáky. Stále častěji se zajímají o hru starších sourozenců, což obvykle přináší nevoli “mazáků”, kteří  krizi řeší žalováním: Bere mi moje hračky, slintá do mojí stavebnice, kouše panenku… A rodiče, aby vysvětlovali a smiřovali.
  2. Snaží se rozumět – Jeho miminkovská roztomilost svádí ke komolení řeči. Ale mimi potřebuje od vás slyšet normální mluvu složenou ze slov z jeho světa. Nemusí “jíst”, může “papat”, ale uvidíte-li psa či kočku, pak o nich vy mluvte jako o psu a kočce, a nikoli o haf a mňau, i když dítěti se budou v začátcích mluvení lépe vyslovovat. Ani šišlání a pitvoření ho v ničem neobohatí.
  3. Fascinují ho vypínače – Dítě v deseti měsících chápe, že samo dokáže vyprovokovat nějaký následný děj. Proto ho baví stále dokola mačkat čudlík na zvukové hračce a dostane-li se k vypínači světla (nejspíš ve vaší náruči) zabaví se na tak dlouho, dokud to žárovka nevzdá nebo dospělák nezatrhne.

Leave a Reply