Posted on

Vaše miminko

Připomeňte si, jak pokračoval vývoj vašeho maličkého minulý týden.
Výrobci. Když už váš plod dokončil úkol a vytvořil všechny důležité tělesné soustavy, začínají pracovat jednotlivé orgány. Játra vylučují žluč, slinivka produkuje inzulín a ledviny tvoří moč, která z těla odvádí odpadní látky. Moč se vylučuje do plodové vody. Střeva vašeho maličkého, které byly částečně přemístěny do pupeční šňůry, se teď vrací zpět do bříška, kde již pro ně je dostatek místa. Jak se tvoří jednotlivé svalové vrstvy, blíží se čas, kdy začne fungovat pohyb látek trávicím traktem.

Velká hlavička. Vaše maličké je nyní veliké zhruba jako velká švestka, váží méně než 30 gramů a měří mezi 7 a 10 cm. Až polovinu z této délky tvoří hlava, což je způsobeno vývojem mozku. V průběhu několika dalších měsíců bude tělíčko růst překotným tempem, aby hlavičku dohnalo. Při narození bude hlava vašeho miminka představovat pouze čtvrtinu z jeho celkové délky.

Páteř je spojená s hlavou. Plod, který se nachází v poloze tváří směrem dolů, již vykazuje rozvinutý kosterní systém s lebkou (3), klenoucí se páteří (2) a kostmi nohou (1). Pomocí měření délky stehenní kosti, hlavičky a bříška může Váš lékař posoudit růst a vývoj plodu.

Vaše těhotenství

Vítejte v druhém trimestru! Řada žen popisuje několik dalších měsíců jako období těhotenských líbánků. Problémy, které jste měla během prvního trimestru (únava, nevolnost a častá potřeba močení) trochu ustupují a vy tak máte příležitost skutečně si své těhotenství užít. Mnoho žen dokonce v tomto trimestru pociťuje vlnu energie. Asi jste o tomto jevu slyšela jako o “těhotenském nadšení.” Již brzy vám začne být vidět bříško a možná se prvně začnete jako těhotná také cítit.

Jak si v „prostředním období“ počínat. Jedním z důvodů, proč se již budete jako těhotná cítit, mohou být přibývající centimetry v pase. Kalhoty, které jste dosud nosila, vám asi začnou být trochu těsné. Je asi ještě příliš brzy na těhotenské oblečení, především v případě, že jste těhotná poprvé. Možná se však budete lépe cítit v těch roztomilých těhotenských lacláčích, které jste si již prohlížela. Ať už se rozhodnete jakkoli, oblékejte se pohodlně a dávejte přednost volnějším kalhotám, topům a šatům.

Doporučení odborníků. “V průběhu těhotenství a rok po porodu se u velmi malého počtu žen může vyskytnout nevyvážená funkce štítné žlázy,” poznamenává Dr. Margaret Comerford Fredová. “Nejedná se o běžnou poruchu a její následky mohou být pro děťátko vážné.”Včasné určení této diagnózy je důležité především u žen s rodinnou genetickou zátěží – výskytem potíží se štítnou žlázou, revmatického zánětu, perniciózní anémie (chudokrevnosti), nebo velmi předčasným šedivěním vlasů. Naučte se, jak odhalit symptomy snížené nebo zvýšené aktivity štítné žlázy.

Leave a Reply