Posted on

Vaše miminko

Připomeňte si, jak pokračoval vývoj vašeho maličkého minulý týden.
Ústa v pohybu. Pokud by mohlo vaše maličké pochopit vaše vtipy, spatřila byste na jeho tváři tento týden úsměv (nebo zamračený výraz – pokud nepatříte mezi nejzábavnější jedince). Ústa vašeho plodu se mohou dokonce otevřít a zavřít a začínají vykonávat polykací a sací pohyby („cucají“ palec). Svaly v obličeji skutečně začínají s tréninkem!

Příprava na mluvení. Jícen, průdušky, hrtan a hlasivky již jsou vyvinuté a na svém místě. Hlasivky samozřejmě ještě nemohou vydat žádný zvuk, protože vaše maličké plave v tekutině, plodové vodě. Jsou však již připravené na první hlasitý křik po narození.
Formování tváře. S každým dalším týdnem vypadá váš plod stále více jako malý človíček, se kterým se seznámíte v den, kdy jej porodíte. Oči se již posunuly na své správné místo v horní části obličeje a uši se přesunuly z krku na strany hlavy. Dokončil se vývoj čelistí a patro se nyní “uzavírá,” spojuje se od přední části směrem dozadu.

Jak rostu. Vaše maličké nyní váží zhruba 55 gramů a na délku měří mezi 8 až 11 cm.

Vaše těhotenství

Neustále se zvětšující děloha. Ztrácí se vám pas? Důvodem je fakt, že se vám začíná děloha zvedat nad stydkou kost. Možná si ji nebudete sama moci nahmátnout, především pokud jste těhotná poprvé, porodní asistentka však dobře ví, co má hledat.

Máte ucpaný nos? Může se jednat o alergii nebo nachlazení, nebo to může jednoduše být další těhotenský symptom. Řada těhotných žen má problém s neustále ucpaným nosem, který jim ztěžuje dýchání. Příčinou problému s ucpaným nosem je hormon progesteron, který zvyšuje krevní oběh v oblasti nosních sliznic, v důsledku čeho dochází k jejich otoku. Takovému stavu se říká těhotenská rinitida (zánět nosní sliznice) a bohužel se proti ní nedá nic moc dělat. Můžete vyzkoušet používat zvlhčovač nebo si do každé nosní dírky nanést a vklepat malé množství vazelíny – váš nos pak nebude tolik přesušený. Určitě se však bez konzultace s gynekologem vyvarujte použití antihistaminový nosních sprejů nebo všech volně prodejných léků.

Doporučení odborníků. Chtěla byste vědět, jestli čekáte dvojčata? “Identická (jednovaječná) dvojčata připadají na 4 z 1 000 porodů. Naopak počty dvojvaječných dvojčat se u různých etnik a věkových skupin liší,” uvádí Dr. Margaret Comerford Fredová. Pokud jste užívala léky pro zvýšení plodnosti, je vaše šance na početí dvojčat mnohem větší.

Leave a Reply