diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Těhotenský kalendář 15. týden

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Vaše miminko

Připomeňte si, jak pokračoval vývoj vašeho maličkého minulý týden.
Ahoj, vlásky. Do konce tohoto týdne se vašemu miminku vytvoří na pokožce hlavy základ vlasového porostu. Možná už několik vlasů začalo růst, většinou však nejsou ještě po dobu několika dalších týdnů vidět. Není však pochopitelně jisté, že se vaše miminko narodí s hlavou pokrytou vlásky; některé děti zůstávají bez vlásků ještě několik měsíců po narození. Ultra jemné chloupky, kterým se říká lanugo – chmýří, se také začínají objevovat po celém těle vašeho plodu. Toto hebké chmýří chrání citlivou pokožku před plodovou vodou a obvykle zmizí těsně před porodem nebo po něm.

Potažený tenkou pokožkou. Pod tímto chmýřím se nachází tenká vrstva pokožky, přes kterou můžete vidět žíly, jimiž již protéká krev. Pokračuje vývoj úst – vaše maličké si již možná bude dokonce sát palec – a také tvář vykonává pravidelné pohyby.

Jak rostu. Pokud byste mohla nahlédnout do své dělohy, viděla byste droboučký plod, který váží něco mezi 50 – 70 gramy a od temene hlavy po zadeček měří 10 – 11 cm, má tedy velikost malého grapefruitu.

Měkoučký dotek. Tato silueta ukazuje pohyb ruky směrem ke tváři. Sání ručky nebo prstíku se objevuje již v počátečních fázích vývoje plodu. Plod může také kopat, maminka to však pravděpodobně neucítí.

Vaše těhotenství

Hlavu vzhůru a dejte se do toho. Do této doby pravděpodobně ustoupila nevolnost a únava, která vás možná trápila v průběhu prvního trimestru. Řada žen uvádí, že se nyní začínají cítit povzbuzené. Pokud patříte k těm šťastným, kterým je dopřána tato energie navíc, užívejte si to! Jděte na procházku, zasaďte si květiny, nebo si začněte připravovat dětský pokojíček.

Nepříjemné otoky. V této době také možná začnete na okrajových partiích těla pozorovat drobné otoky, kterým se říká edém. Nejčastěji se vyskytují otoky nohou a kotníků. Možná vám začnou otékat také ruce, takže vás budou tlačit prstýnky. Edém se vyskytuje ve chvíli, kdy se z krevního řečiště dostává tekutina do měkkých tkání. Stejně jako řada těhotenských obtíží představují i otoky příznak normálního a zdravého průběhu těhotenství. Důvodem je zvětšení krevního oběhu ve vašem těle a tlak vaší rostoucí dělohy na cévy v pánevní oblasti. Nejlepší způsob, jak edémům předcházet, je lehké cvičení: chůze, plavání, hodina jógy. Často také odpočívejte s podloženýma nohama (jestli si někdo zaslouží dát si nohy na stůl, pak jste to vy), a nezapomínejte každý den vypít alespoň osm sklenic vody.

Doporučení odborníků. Stejné hormony, které vyvolávají růst vlasů na hlavě vašeho miminka, mohou také u těch vašich způsobit zhoustnutí nebo, naopak, vypadávání. “Běžně nám každý den vypadne asi 100 vlasů. V průběhu těhotenství se tyto běžné fáze růstu vlasů mění,” vysvětluje Dr. Elaine Zwellingová.

Přečtěte si také:

  • Příručka pro tatínkyPříručka pro tatínky Stal jste se otcem? Právě teď nastala vhodná doba naučit se vše, co správný táta potřebuje znát. Vaše partnerka možná nebude mít čas vám vše ukázat, ale vy to zvládnete sám pomocí této […]
  • Dejte si kafe v kavárně VesmírnaDejte si kafe v kavárně Vesmírna Ocitnete-li se někdy v centru Prahy a přemýšlíte, kam zajít na kafe, kde by jste mohli mít s sebou i vaše dítko, navštivte kavárnu Vesmírna, kterou provozuje občanské sdružení "Máme […]
  • DinaDina Svátek: 14.květen Domácí podoby: Dinuška, Dinečka, Dinka, inka Původ: hebrejský Význam: pomstěná; rozsudek; ortel Líbí se Vám toto jméno?
  • Jak se chovat k těhotným ženám?Jak se chovat k těhotným ženám? Těhotná žena v lidech vzbuzuje jakýsi respekt, něco zajímavého. Jako těhotné se vám může stát, že vám cizí lidé začnou sahat na břicho bez dovolení a často vám budou pokládat i osobní […]
  • Silvia, SilvieSilvia, Silvie Svátek: 29.října Domácí podoby: Silva, Silvička, Silvuška, Silvinka Původ: latinský Význam: žena z lesa Líbí se Vám toto jméno?
  • Mužská neplodnost – Azoospermie/ AspermieMužská neplodnost – Azoospermie/ Aspermie Neboli „nepřítomnost spermií v ejakulátu“ má mnoho příčin. Obecná příčina je stále neznámá, v určitých případech je ale aspermie způsobena geneticky, zánětem, úrazem, nesoustoupnutými […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.