diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Těhotenský kalendář 17. týden

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Vaše miminko

Připomeňte si, co se ve vašem těhotenství stalo během minulého týdne.
Překotný růst. Tento týden začíná vaše maličké trochu přibývat. Tuk, jež miminko nabírá, se také nazývá adipózní (tuková) tkáň, která pomáhá vytvářet a udržovat tělesnou teplotu. Tuková tkáň je také důležitá pro metabolismus, jelikož se jedná o vynikající zdroj energie. Jedná se o období ohromného růstu – váš plod již může měřit až 17 cm a vážit téměř 140 gramů.

Dobré reakce. “Co je to za novinky, které zvládají moje ústa a krk?” Vaše maličké pracovalo po dobu několika týdnů na dvou základních reflexech: sacím a polykacím. Než se vaše miminko narodí, bude mít rozvinuté téměř všechny reflexy, které máte i vy. Jedná se o reflexy, které mu pomohou přežít a poznávat svět.

Holčička nebo chlapeček? Pokud čekáte holčičku, vyvíjí se jí speciální sada tkání, ze kterých vznikne děloha a pochva. Pokud to bude chlapeček, pak se ty samé tkáně vydávají jinou cestou: tvoří se penis a začíná také vznikat prostata. Buňky, které vylučují testosteron, se vytvořily před měsícem, a jsou pro organizaci těchto změn klíčové.

Vaše těhotenství

Pomoc, vše mi je těsné! Pořád se ještě tísníte ve svých běžných oděvech, které jste nosila než jste otěhotněla? Nadešel čas si pořídit nějaké modely, které vám dobře padnou. Možná vás výběr a dobrá kvalita dnešních těhotenských oděvů příjemně překvapí. Šaty ve sladkých odstínech, připomínající stan, jsou už dávno minulostí; nezáleží jakou máte velikost ani jaký vyznáváte styl – určitě objevíte oblečení, které vám bude vyhovovat. Můžete zajít i do second handu, kde se dá těhotenské oblečení výhodně nakoupit, nebo si je půjčete od jiných maminek z rodiny či kamarádek. Mateřské šaty mohou být vaším prvním veřejným oznámením, že jste těhotná, tak si užívejte pozornost, které se vám pravděpodobně dostane!

Něco o plodové vodě. Pokud váš lékař nebo porodní asistentka diagnostikovali rizikový faktor, kvůli kterému je u vás nutné provést odběr a vyšetření plodové vody, pak vás to pravděpodobně čeká brzy. Většina lékařů test provádí před 18. týdnem těhotenství. Odběr plodové vody představuje nejspolehlivější metodu identifikace řady vrozených vad, nejedná se však o test, který by měly podstupovat všechny budoucí maminky. Nejčastěji se toto vyšetření provádí u těhotných žen starších 35 let, jelikož u nich hrozí zvýšené riziko narození dítěte s vrozenými vadami, jako například Downův syndrom. Může se také jednat o další logický krok následující po pozitivním výsledku screeningového vyšetření. Odběr plodové vody je vyšetření, které není bez rizika, a proto je důležité, abyste o něm byla dobře informovaná. Pro a proti diskutujte se svým lékařem nebo porodní asistentkou.

Bolest v … Nikomu se o tom nechce mluvit, avšak téměř polovinu těhotných žen trápí hemoroidy. Jedná se o varixy (křečové žíly), vytvořené na žilních pletencích konečníku, které se vlivem zvýšeného množství a průtoku krve v oblasti pánve rozšiřují. Hemoroidy mohou také vzniknout při zácpě a námaze při vyprazdňování střev. Pokud máte dispozice ke vzniku křečových žil, případně pokud jste již při předchozím těhotenství hemoroidy trpěla, patříte ke skupině, u které se pravděpodobně objeví také nyní. Nejlepší strategie pro prevenci? Snažte se předcházet zácpě konzumací potravin s vysokým obsahem vlákniny, pijte hodně vody a pravidelněcvičte.

Doporučení odborníků. “Mnoho žen mívá v souvislosti se svým těhotenstvím smíšené pocity, a pak v nich narůstá pocit viny z toho, že se jsou negativní,” uvádí Dr. T. Berry Brazelton. “Nezapomínejte však, že se vášeň skládá jak z pozitivních, tak i negativních pocitů. A to, co nyní prožíváte je vášeň, které si važte.”

Přečtěte si také:

  • První dny doma po poroduPrvní dny doma po porodu První dny jsou důležité, aby každá maminka uvědomila, že se musí starat nejen o miminko, ale i o sebe. Také musí věnovat pozornost již ostatním dětem pokud doma jsou a v neposlední řadě […]
  • Koulelo se, koulelo – říkanka pro miminkaKoulelo se, koulelo – říkanka pro miminka Koulelo se, koulelo červené jablíčko, komu ty se dostaneš, má zlatá Ančičko?   Koulely se, koulely dvě naprosti sobě, komu bych se dostala než, Jeníčku, tobě! […]
  • Nákup výbavy a oblečeníNákup výbavy a oblečení Asi zatím kupujete jen tu nejnutnější výbavu a oblečení a vzhledem k cenám budete raději dokupovat postupně. Třeba také přátelé a rodina čekají na narození dítěte a zeptají se, jaký dárek […]
  • AlvaAlva Svátek: 16.prosinec Domácí podoby: Al, Alvík, Alvouš Původ: románský Význam: blondýn, bělavý Líbí se Vám toto jméno?
  • Barča a vosa – posilujeme s dětmiBarča a vosa – posilujeme s dětmi Pohybové říkanky jsou pro duševní a tělesný vývoj dětí nesmírně důležité. Je nutné si s dětmi povídat, říkat říkanky, čímž podporujeme vývoj řeči, zpíváme mu písničky a stimulujeme ho […]
  • Jak dítě připravit na očkování?Jak dítě připravit na očkování? Každé dítě je od novorozeneckého věku očkováno proti různým nemocem. Zpočátku si ještě neuvědomuje, co se bude dít a pláčou, až jim lékař píchne injekci, ale maminčina náruč, pohlazení a […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.