Posted on

Vaše miminko

Připomeňte si, co se stalo minulý týden.
Jediný svého druhu. Během tohoto týdne se u vašeho maličkého vyvíjí jeden ze znaků, který jej učiní jedinečným: otisky prstů. Tukové polštářky, které akumulují na konečcích prstů vašeho miminka tuk, se přemění na charakteristické zvířené linie.

Příprava vylučování. “Co se děje s tím, co spolknu, přeci to nezůstává v žaludku?” Tlusté střevo se přimknulo k zadní břišní stěně a vytváří se zažívací žlázy. Vyvíjející se trávicí systém již prošel několika týdny své existence: plod polyká plodovou vodu, která mu prochází žaludkem a střevy. Nyní již plodová voda obsahuje odloupané mrtvé buňky, které spolu se střevními sekrety vytváří mekonium, neboli smolku (obsah střev plodu). Mekonium má zeleno-černou barvu a dehtovou konzistenci, jíž se naplní první plenka vašeho děťátka.

Jak rostu. Plod může vážit až 200 gramů a na délku měří 16 – 18 cm.

Jak mi to myslí. Pokud se na vaše maličké podíváme od hlavičky, uvidíme rozvíjející se mozek. Jednotlivé části mozku jsou oddělené membránou, která se zobrazuje jako horizontální bílá čára. Jedná se o velice důležitý obrázek, který vašeho lékaře ujistí o správném vývoji mozku.

Vaše těhotenství

Přemíra rad. Asi jste si všimla, že se Vám každý, od tchýně až po úplně cizí lidi, snaží nabízet rady týkající se Vašeho těhotenství. Kolik byste měla cvičit, co byste měla jíst, jestli byste měla pokračovat v práci – vypadá to, jako by žádné téma nebylo za hranicí. Jelikož vás nevyžádané názory mohou obtěžovat, zkuste se přes ně přenést a nemějte pocit, že byste svá rozhodnutí měla vysvětlovat. Možná vám pomůže jednoduchý trik – “díky, budu si to pamatovat.” Lidi jsou vždy nadšení, když je na cestě miminko, a své rady míní dobře. Také se nenechte zaskočit tím, že na ulici vyslechne radu, která se liší od doporučení vaší porodní asistentky nebo lékaře – řada lékařských názorů se v průběhu let změnila.

Pomoc pro ty, kdo mají závratě. Točí se vám občas hlava? Není se co divit: pracovní nasazení vašeho srdce je o 40-50% větší než tomu bylo před otěhotněním. Tato pracovitost v kombinaci s tlakem vaší rostoucí dělohy na žíly, vám občas může přivodit pocit jako na omdlení, obzvláště když rychle vstanete. Pravidelně odpočívejte – několikrát denně si lehněte na několik minut na levý bok, zvýšíte si tak krevní oběh. Mdloby Vám může způsobovat také nízká hladina cukru v krvi. Snězte trochu ovoce – je to skvělý způsob, jak se udržet na nohou a zahnat hlad.

Mini pohyby. Cítíte v břiše bublinky nebo kopání malých nožiček? Většin žen cítí první pohyby plodu mezi 16. a 20. týdnem. Jelikož je vaše děťátko stále ještě velice malé, nebudete pravděpodobně cítit žádný silný kopanec, ale jemné chvění, jako byste měla v bříšku motýly.

Doporučení odborníků. Jelikož se během těhotenství mění váš poševní výtok, bude možná těžké určit, jestli jste se nakazila infekcí. “Většina těhotných žen zaregistruje mléčně bělavý výtok zvaný leukorea (bělotok),” říká Dr.ka Elaine Zwellingová. “Leukorea je normální a její množství se s blížícím termínem porodu zvětšuje.” Pokud by však výtok změnil barvu a konzistenci, nebo kdyby jej doprovázelo podráždění či zápach, mohla jste se nakazit infekcí.

Leave a Reply