Posted on

Vaše miminko

Připomeňte si, jak minulý týden pokračoval vývoj vašeho maličkého.
Nadbytečná vajíčka. Možná ještě neznáte pohlaví svého miminka, pokud však čekáte děvčátko, je již její reprodukční soustava dobře vyvinutá. Pochva, děloha a vejcovody jsou již na svém místě a vaječníky obsahují více než 6 milionů primitivních vaječných buněk. Při narození děťátka se tento počet sníží na zhruba 1 milion, což jsou všechny vajíčka, kterými bude vaše dcera disponovat. Není fantastické vědět, že vajíčko, ze kterého vzniklo vaše děťátko, je stejně staré jako vy sama, a že po celou dobu, kdy jste rostla, čekalo, až se uvolní?

Čekáte chlapečka. Pokud čekáte chlapečka, jeho vývoj také pokračuje. Mužský reprodukční systém je téměř úplně vyvinutý. Vytvořila se varlata a již od 10. týdne vašeho těhotenství vylučují testosteron. Vnější pohlavní orgány, které se v prvním trimestru začaly vyvíjet jako mužské, i nadále rostou: od této chvíle obvykle bývá patrný šourek.

Druhá pokožka. “Co je to za mazlavou hmotu kolem celého mého těla?” Zhruba v této době začíná pokožka vytvářet krémovou látku, které se říká mázek (vernix caseosa). Mázek se skládá z tuků vyloučených pokožkou, mrtvých buněk a chmýří, jemných chloupků, které pokrývají tělo. Tato voskovitá vrstva chrání pokožku vašeho maličkého před účinky plodové vody, ve které plave. Většina mázku se vytratí před porodem, pokud se ovšem děťátko nenarodí předčasně. Předčasně narozené děti obvykle přichází na svět pokryté velkým množstvím mázku. Ale i donošené děti budou mít trochu mázku v kožních záhybech.

Jak rostu. Vaše miminko měří zhruba 18 cm a váží mezi 200 a 225 gramy. Růstová křivka v této době výrazně roste, v příštích týdnech proto očekávejte výrazné zvýšení váhy.

Mami, pojď si zatančit. Zkouší si vaše malé figury latinskoamerických tanců? Podle dramatického osvětlení a natažených rukou a nohou to tak vypadá. Aktivita plodu se nyní sdružuje do intervalů, ve kterých se střídají “taneční čísla” se spánkem za soumraku.

Vaše těhotenství

Legrační tvář. Nesnažte se umýt si z nosu, tváří a čela tmavé skvrny. Nejedná se o žádnou nečistotu – je to běžný stav v těhotenství, kterému se říká chloasma (nadměrná tvorba pigmentu v obličeji), nebo také “těhotenská maska.” Vinu na této umazanosti nesou hormony. Chloasma postihuje některé, ne však všechny těhotné ženy. Těhotenské hormony mají také na svědomí tmavou čáru (linea nigra) uprostřed břicha vedoucí ve vertikálním směru ke stydké kosti. Jak chloasma (nadměrná tvorba pigmentu v obličeji), tak i linea nigra postupně po porodu vyblednou. Vystavení slunečním paprskům může pigmenty na vaší pokožce ještě ztmavit, takže pokud si chcete zachovat rovnoměrné zabarvení pokožky, nezapomínejte používat opalovací krém a držte se ve stínu.

Bolest oblých vazů. Jak se vám zvětšuje děloha, musí se oblé vazy, které ji podpírají, natahovat. Stává se, že tyto natažené vazy vám způsobují v podbřišku ostrou nebo tupou bolest, obvykle na jedné nebo druhé straně. Pravděpodobně ji budete nejvíce registrovat při náhlé změně pozice, nebo když budete vstávat z křesla nebo z postele. A stejně jako u ostatních těhotenských obtíží platí i v tomto případě, že nejlepší úlevou je odpočinek. Ačkoli je bolest oblých vazů poměrně běžná, měla byste v případě obav zavolat lékaři nebo porodní asistentce.

Doporučení odborníků. Je to tak či není: během těhotenství si musíte zpevnit bradavky a připravit je tak na kojení. “Nepravda,” říká Dr.ka Suzanne Dixon. “Jedná se o velmi starou radu a ve skutečnosti by to mohlo být škodlivé. Stimulací prsou se mohou uvolňovat hormony, které způsobují děložní kontrakce.” Pokud však máte vpáčené bradavky – to znamená, že se při stimulaci stahují dovnitř prsou – může vám porodní asistentka doporučit postupy, kterými si kojení po narození dítěte usnadníte.

Leave a Reply