Posted on

Vaše miminko

Minulý týden začal pokožku vašeho miminka pokrývat mázek. Tento týden je děťátko touto látkou krémové substance zcela pokryté a jeho pokožka tak je chráněná před účinky plodové vody.
Vnímám všemi smysly. Vaše děťátko začíná skutečně vnímat svět kolem sebe, ačkoli je zatím velice omezený. Jeho mozek po celou dobu pracoval a rozvíjel nervová centra, jež jsou určená jednotlivým smyslům, a která se nyní probouzí k činnosti. Reaguje více na změny v okolním světě: na vaši aktivitu, okolní zvuky a dokonce i chuť plodové vody.

Všimněte si škytavky. Asi jste už cítila, jak se vám miminko v bříšku kolébá, poskakuje a kope. Teď možná také zaregistrujete rytmické trhavé pohyby. Děťátko si nepodupává do rytmu, ale škytá. Důvod, proč dostane většina dětí v děloze škytavku, jsou křeče do nedozrálé bránice. Proti škytavce miminka nemůžete nic dělat, ale ani to není třeba – brániční křeče mu ani teď, ani po narození neublíží.

Rostou mi vlásky. Poté co byl před několika týdny vytvořen základ vlasů, se vaše miminko posune k dalšímu stupni: samotnému růstu vlasů. V tomto případě se nejedná o chmýří (lanugo), ale o skutečné vlásky. Nepředstavujte si však ještě žádnou bujnou kštici. Většina těchto vlásků začne dva týdny po porodu vypadávat. Nemusíte se však obávat – vašemu maličkému postupně vyrostou stálé vlasy, které budou pravděpodobně světlejší než vlásky, které mělo při narození.
Na hlavě vašeho miminka jsou již nyní plně vytvořeny kůstky vnitřního ucha a do svého finálního tvaru se začíná formovat také nos.

Jak rostu. Vaše děťátko váží asi 220-250 gramů a měří přibližně 22 cm – vešlo by se vám do dlaně.

Už kopu. Miminko již má plně vyvinuté nožičky a chodidla – podívejte se na patu (1), koleno (2) a lýtko (3) – a maminka tak už pravděpodobně zažívá pravidelné kopání malého fotbalisty. V pozdějších fázích těhotenství pak je pravidelné kopání znakem toho, že se miminko dobře vyvíjí.

Vaše těhotenství

Zlomový týden. Gratulujeme vám – jste v polovině svého těhotenství! Za čtyři a půl měsíce jste prošla dlouhou cestu. Vaše děloha se na výšku zvětšila trojnásobně. Na kontrole u lékaře vám bude vrchol dělohy pravděpodobně dosahovat až k pupíku. Od této chvíle až do porodu vám bude děloha každý týden růst už jen méně než 1 centimetr za týden.

Pohled do dělohy. Už jste své miminko viděla? Ultrazvuk v polovině těhotenství se obvykle provádí někdy mezi 18. a 22. týdnem. Existuje více důvodů, proč se v této fázi kontrola ultrazvukem provádí: lékař chce potvrdit pravděpodobný termín porodu, zkontrolovat některé vrozené vady a ujistit se, že je placenta na správném místě. Na ultrazvuku budete mít možnost přepočítat miminku prstíky na rukou a nohou, zjistit pohlaví miminka (pokud je samozřejmě budete chtít znát) a ujistit se, že je hotelu Mama vše v pořádku. Tento první pohled na vašeho malého akrobata (jehož vystoupení vám často nedovoluje v noci spát) samozřejmě přidá vašemu nadcházejícímu rodičovství reálnější nádech. Požádejte lékaře o vytištění obrázku z ultrazvuku, může to být první fotografie v albu vašeho miminka!

Doporučení odborníků. Pokud ve svém životě nebo v práci prožíváte hodně stresu, udělá vám i miminku dobře, když si najdete více příležitostí k odpočinku. “Určitá hladina stresu je pro nás užitečná – stimuluje nás k akci, avšak pokud jste permanentně pod velkým tlakem, může to mít negativní dopad nejen na vás, ale dokonce i na vaše miminko,” uvádí Dr.ka Elaine Zwellingová. Naštěstí existuje řada způsobů, jak se stresu bránit.

Leave a Reply