Posted on

Vaše miminko

Připomeňte si, co se stalo minulý týden ve vývoji vašeho miminka.
Tlukot srdíčka. “Co je to za zvuk, který připomíná cválající koně?” Každý den je srdeční činnost vašeho miminka silnější a hlasitější. Ještě před několika týdny potřeboval váš lékař k poslechu srdíčka speciální přístroj – Doppler. Nyní mu již postačí pouhý stetoskop.

Porodní asistentka vám možná nabídne, abyste si srdíčko miminka poslechla. Možná pro vás bude těžké odlišit tep miminka od toho vašeho. Soustřeďte se na rychlejší rytmus – frekvence úderů srdíčka vašeho miminka je mezi 120 a 140 tepů za minutu, jsou tedy zhruba dvojnásobně rychlejší než vaše. Spoustě žen připomíná tlukot srdíčka jejich děťátka cválající koně.

Novinky o spánku. Vaše miminko již začíná spát a bdít v pravidelných cyklech. Obrázky z ultrazvuku ukazují, že se dokonce mohou nenarozené děti ukládat ke spánku do oblíbených pozic. To vaše si třeba přitáhne bradičku k hrudi, nebo si bradičku podepře sepnutýma rukama, případně si opře hlavičku směrem dozadu.

Jak rostu. Váha vašeho děťátka se pohybuje mezi 300 a 350 gramy a jeho délka je zhruba 23 cm, odpovídá tedy váze a velikosti banánu.

Obrázek dokonalosti. Tento ultrazvukový snímek využívá speciální technologii, která umožňuje zobrazit krevní řečiště. Bělavé oblasti v levé a pravé části obrázku jsou ledviny (1 a 2), které pilně vylučují plodovou vodu. Silná vertikální čára vyznačuje průtok krve aortou (3), která se v horní části dělí do renálních arterií.

Vaše těhotenství

Bolavé místo. Bolesti zad, především v bederní oblasti, jsou během těhotenství poměrně časté. Není se čemu divit – vaše zvětšující se děloha vám posouvá těžiště a tlačí bederní oblast vpřed. Zároveň vám hormon relaxin uvolňuje všechny klouby a vazy v těle, mimo jiné také ty vazy, které vám spojují pánevní kosti s páteří. Takové uvolňování kloubů je prospěšné kvůli blížícímu se porodu: umožní roztažení pánve tak, aby přes ni prošla hlavička miminka, zároveň však může v několika nadcházejících měsících přinášet bolesti zad.

Záchrana zad. Abyste si od bolesti zad trochu ulevila, proveďte ve své každodenní rutině následující změny. Pokaždé když se posadíte – ať už k televizi nebo k práci – si mírně podložte a zvedněte nohy. Až se budete chtít zase postavit, například k vaření nebo umývání nádobí, položte si jednu nohu na malý schůdek a zbavte tak bedra části tlaku. Pokud to je možné, dopřejte si teplou (nikoli horkou) koupel. Pokud vaše bolesti zad nechtějí ustoupit, určitě se poraďte s lékařem nebo porodní asistentkou.

Doporučení odborníků. Během těhotenství představují ovoce a zelenina skvělý zdroj vitamínů a minerálů, co ale dělat, když je nemůžete strávit? “Buďte kreativní,” radí Dr.ka Margaret Comerford Freda. “Pijte zeleninové džusy, nebo zkuste zeleninu vylepšit například sýrovou zálivkou, která chuť zeleniny „zředí.“

Leave a Reply