Posted on

Vaše miminko

Podívejte se, co se ve vývoji vašeho miminka stalo během minulého týdne.
Miminko plné energie. Vaše miminko skáče, potápí se, otáčí a kope – využívá čas pro trénink na dětskou olympiádu. Jakmile se uložíte ke spánku, pustí se do díla. Připadá vám, že se hýbe víc než kdykoli před tím? Je to tak: miminka jsou nejaktivnější mezi 24. a 28. týdnem. Pak už nebudou mít dostatek prostoru, aby takové akrobatické kousky jako nyní prováděla.

Pod tenkou pokožkou. Pokud by se mohlo vaše miminko podívat směrem dolů na svou hruď, dostalo by první lekci z anatomie. Jeho pokožka je totiž stále tenká a průhledná, takže jsou skrze ni vidět žíly, kosti a orgány, které se pod ní ukrývají. V průběhu měsíců bude jeho pokožka nadále zesilovat, až bude stejně jako vaše pokožka neprůhledná.

Vyzvědač. Ačkoli má vaše miminko ještě pevně zavřená očička, všechny jejich části jsou již plně vyvinuté – včetně sítnice, která svůj vývoj dokončí v průběhu příštího měsíce. Zbarvená část oka, duhovka, stále ještě neobsahuje žádné pigmenty. Očička se vašemu maličkému zbarví v průběhu několika následujících měsíců, ale konečný odstín se ustálí až po narození.

Jak rostu. Váš malý gymnasta tento týden váží maximálně 480 gramů a měří něco málo přes 25 cm.

Vaše těhotenství

Výstraha předčasného porodu. Od této chvíle si již musíte začít dávat pozor na příznaky předčasného porodu. Nejběžnějšími symptomy jsou křeče, které připomínají menstruační, změněný vaginální výtok, tupá bolest v dolní části zad, děložní kontrakce, tlak do oblasti pánve (jak na ni miminko tlačí), případně únik až výtok tekutiny z pochvy. Spousta těchto těžkostí, například bolest zad nebo lehké kontrakce, mohou samozřejmě představovat jen běžné těhotenské obtíže. Naslouchejte svému tělu; pokud se tyto příznaky vyskytují často nebo nevymizí poté, co se napijete vody nebo džusu a na hodinku si lehnete, okamžitě zavolejte své porodní asistentce. A pokud se dostaví výtok tekutiny z pochvy, pak si pamatujte, že vás musí okamžitě prohlédnout lékař.

Jak vzniká tatínek. Také tatínkové prochází během těhotenství obrovskou proměnou, ačkoli v jejich případě to není na rozdíl od vás fyzicky tolik vidět. Váš partner bude možná zkoušet jinou image – nechá si vyrůst bradku nebo knírek, nebo změní účes – případně se začne věnovat novým aktivitám. Je to jeho způsob, jak se snaží připravit na tuto úžasnou, nicméně většinou trochu obávanou etapu dospělosti. Právě teď je správný čas promluvit si o nadcházejících změnách a o tom, jak vám nové role rodičů ovlivní vzájemný vztah.

Doporučení odborníků. Jak vám roste bříško, asi budete muset udělat několik změn při řízení vozidla. “Ujistěte se, že se vám spodní část bezpečnostního pásu opírá o pánevní kosti pod bříškem,” říká Dr.ka Suzanne Dixon. “Vrchní část pásu by vám pak měla jít od ramene nad bříškem k pánvi, ne přes bříško.”

Leave a Reply