diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Těhotenský kalendář 25. týden

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Vaše miminko

Podívejte se, co se ve vývoji vašeho miminka stalo. během minulého týdne.
Zakulacování. “Mé tělíčko se každý den trošku zakulacuje.“ Vaše děťátko měří něco přes 30 cm a váží asi 680 gramů. Má stále ještě tenkou, zvrásněnou a bledou pokožku, každým dnem je však díky tuku a svalům, jež se postupně utváří, o něco buclatější. Právě v této době vznikají pod pokožkou malé krevní cévy zvané kapiláry, které dodají kůži růžový nádech. Plod také neustále polyká plodovou vodu – škoda, že nemá pokaždé jinou chuť!

Růst mozku. Začíná se diferencovat mozková kůra, která se člení do vrstev. Většina aktivit je zatím řízena jinými částmi mozku, těmi, které se vyvinuly již mnohem dříve. Lidská mozková kůra představuje nejrozvinutější mozkovou strukturu v celé živočišné říši. Díky tomu jsme schopni přemýšlet, plánovat a vnímat složité vjemy.

Vaše těhotenství

Fotbalová mamka. Máte pocit, že se vám začínají tísnit orgány? Není divu – vaše děloha nyní dosahuje velikosti zhruba fotbalového míče. Od pánve směrem nahoru – k místu zhruba uprostřed k vašemu pupíku a hrudní kosti (kost, ke které jsou připevněna žebra) má průměr asi 25 centimetrů.

Kontrola cukrovky. Porodní asistentka bude provádět kontrolu vaší moči na obsah cukru pravděpodobně při každé návštěvě poradny. Lékař vás možná pošle také na glukózový toleranční test, který se obvykle provádí v tuto dobu, někdy mezi 24. a 28. týdnem. Tento test kontroluje příznaky těhotenské cukrovky, stav, při kterém se objevuje vysoká hladina cukru v krvi. Jedná se o problém, který obvykle po porodu ustoupí, a který postihuje 2-5% těhotných žen. Lékař většinou požaduje toto vyšetření v případě, že jste měla při dřívějších testech nález cukru v moči, nebo jste své dříve narozené dítě přivedla na svět s vysokou porodní váhou, případně pokud se vaše stávající miminko jeví jako příliš velké. Jedná se o jednoduchý test. Nejprve vypijete sladký roztok a za dvě hodiny vám vezme porodní asistentka nebo laborantka krev a provede test hladiny cukru. Pokud máte příliš vysokou hladinu cukru v krvi, budete asi muset držet speciální dietu a v některých případech bude možná třeba přistoupit k léčbě pomocí inzulinu.

Už zase, holka. Neustálá potřeba chodit na malou patří k jedné z nejobtížnějších těhotenských nepříjemností. Jakmile se po návratu z toalety usadíte, už tam musíte zase! Ač to bývá velice nepříjemné, určitě si zajděte vyprázdnit močový měchýř hned jak ucítíte potřebu. Během těhotenství často dochází k infekcím močových cest, jejichž příčinou může být zadržování moči nebo neúplné vyprázdnění močového měchýře – a obojí může infekci také zhoršit.

Typické příznaky. Jedním z příznaků infekce močových cest je potřeba častého močení. Dalším je pak pocit, že silně potřebujete na malou, ale žádnou moč nevylučujete. Také můžete při močení pociťovat pálení nebo bolest, případně vám může moč nepříjemně zapáchat. Pokud se u vás některé tyto příznaky vyskytnou, okamžitě volejte lékaře. Infekce močových cest se snadno léčí, pokud ji však ponecháte během těhotenství bez ošetření, může způsobit vážné komplikace.

Doporučení odborníků. Budí v noci partnera vaše chrápání? “Jedná se o běžnou těhotenskou komplikaci,” uvádí Dr.ka Elaine Zwellingová. “Zvýšená hladina estrogenu ve vaší krvi vede k překrvování, které může způsobovat chrápání.”

Přečtěte si také:

  • Průvodce výživou děťátka II. – Začínáme přikrmovatPrůvodce výživou děťátka II. – Začínáme přikrmovat Výběr prvního pokrmu, který svému dítěti dáte, byste měli pečlivě zvážit a zamyslet se nad ním. Většina brožur, které jsou k dostání u pediatrů nebo v lékárnách, radí začít s vařeným […]
  • Chcete se stát dobrou chůvou – kurz pro maminkyChcete se stát dobrou chůvou – kurz pro maminky 27.04.2012  Kde: Agentura BIBO - Brno Kategorie: Kurzy, workshopy Agentura BIBO pořádá kurz pro maminky či zájemkyně o práci chůvi "Chcete se stát dobrou chůvou?". Více informací na […]
  • Budoucí matka se léčí s revmatoidní arthritidou!Budoucí matka se léčí s revmatoidní arthritidou! Chceme miminko! To je časté přání mnoha párů. U zdravých lidí nemusí existovat žádný problém si tohle přání splnit, ovšem co taková maminka léčící se s revmatoidní arthritidou? Existuje […]
  • Kojení: 2.částKojení: 2.část Ihned po porodu se v prsou utvoří kolostrum, což je žlutavé mléko s vysokým obsahem protilátek. Mateřské mléko a jeho tvorba nastupuje až teprve několik dní po porodu. To je a bývá spojeno […]
  • Nutnost “odříhnutí”Nutnost “odříhnutí” Děťátko polyká při pití často i trochu vzduchu, ale ne vždy. To, že mu pomáháte odříhnout, má dva důvody. Za prvé se necítí dobře, když ho vzduch tlačí, protože to vede k nepříjemnému […]
  • FlaviaFlavia Svátek: 18.únor Domácí podoby: ? Původ: běžné v Itálii Význam: mužská podoba Flavius (z latiny flavus plavý, plavovlasý) Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.