diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Těhotenský kalendář 26. týden

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Vaše miminko

Podívejte se, co se ve vývoji vašeho miminka stalo během minulého týdne.
Dechová cvičení. Tento týden se vašemu děťátku začínají otvírat nosní dírky, takže může za podpory svalů a plic začít trénovat dýchání. Samozřejmě nemá pro nádech k dispozici žádný vzduch, takže místo vzduchu “nadechuje” a “vydechuje” plodovou vodu. Takže v okamžiku narození z něj bude profesionál.

To je ale saveček! Vaše děťátko posiluje také některé polykací svaly— rty a ústa. Jeho sací reflex je tak silný, že když se mu dostane ručka k obličeji, začne si sát palec nebo prsty. Na většině ultrazvukových snímků si miminko v děloze saje prsty. Některé děti se dokonce narodí s puchýřky na prstech, rtících či rukou, které jsou způsobené právě sáním. Sání představuje pouze jeden z více než 70 reflexů, které bude vaše děťátko při narození mít.

Uchopování. “A mám nový trik: umím uchopovat—třeba pupeční šňůru—.”Uchopování je dalším ze zmiňované řady reflexů. Zkuste podat novorozenci prst, budete překvapená silou jeho stisku. A právě nyní vaše miminko nacvičuje svůj mohutný stisk. Jako oblíbená hračka mu k tomu slouží pupeční šňůra, za kterou radostně tahá a trhá. Nemusíte mít strach, pupeční šňůra je na takové akce přizpůsobená.

Jak rostu. Vaše děťátko měří asi 33 cm a váží zhruba 450 gramů.

Rysy obličeje
V této fázi vývoje jsou již evidentní rysy obličeje – například rty, oční víčka, výrazný nos a brada. Vnější ucho je vyvinutější a stále se posouvá směrem vzhůru ke své finální poloze.

Vaše těhotenství

Přesnídávka proti hladu. Pamatujte si, že z talíře s vámi jí také miminko, a je proto třeba i nadále dbát na jídelníček a frekvenci příjmu potravin. Musíte také správně jíst kvůli vlastnímu zdraví; pokud vám poklesne hladina cukru v krvi, může se u vás objevit závratě, třes a únava. Malé a časté porce vám pomohou udržet stabilní hladinu cukru v krvi. Pokud vyrazíte ven, berte si s sebou malé svačinky, například ovoce nebo jogurt, abyste si měla v případě zdržení do čeho kousnout.

Někdo to rád horké. Některé ženy se zajímají, zda mohou v těhotenství jíst kořeněné jídlo. Na tuto otázku neexistuje jednouchá odpověď. Pokud máte ráda ostrá jídla a dobře je snášíte, pak je můžete jíst i nadále. Pokud však zkoušíte jídlo, na které nejste zvyklá, může se stát, že vám podráždí žaludek, a to bez ohledu na to, jestli jste těhotná či nikoli. Postupujte proto opatrně, když zkoušíte neznámou kuchyni. Když zkoušíte jiné jídlo, mějte na paměti, že je s vámi ochutnává také dítě.

Doporučení odborníků. “Pokud nemáte vysoce rizikové těhotenství, můžete pracovat až do porodu,“ říká Dr.ka Margaret Comerford Freda. Existují však pravidla, kterými byste se měla každý den řídit a zůstat tak až do porodu v dobré pohodě. Patří k nim například časté protažení nohou, kterým podporujete krevní oběh a minimalizujete otoky.

Přečtěte si také:

  • VěroslavaVěroslava Svátek: 27.červenec Domácí podoby: Věra, Věrka, Věrča, Věrunka, Slávka Původ: slovanský Význam: slavící víru Líbí se Vám toto jméno?
  • Těhotná na dovolenou? Samozřejmě, ale…Těhotná na dovolenou? Samozřejmě, ale… Léto je tady! Ve městě je dusno, prach a horko k nevydržení a chce se vám jet někam do zeleně nebo k moři. Partner také nechce trávit dovolenou doma, možná už dokonce stahuje mapy andských […]
  • Vanda, WandaVanda, Wanda Svátek: 6.únor Domácí podoby: Vanduška, Vandička, Vandinka Původ: polský Význam: udává se jako odvozené od řeky Vandalus, nebo zkrácenina německých jmen začínajících na Wendel, […]
  • Průvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 33. týdenPrůvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 33. týden Naprostá většina miminek je v tomto okamžiku již otočena hlavičkou dolů. Sice takto si můžete být s největší pravděpodobností jista (pokud se neobjeví další problémy), že porodíte […]
  • Operativní, pohodlné a vzdušné kočárkyOperativní, pohodlné a vzdušné kočárky Operativní, pohodlné a vzdušné kočárky pro teplé letní dny plné pohody a zábavy na cestách doma i v zahraničí Léto klepe na dveře – co takhle pořídit si golfky? Přinášíme vám několik […]
  • Jak mluvit na miminka v inkubatorechJak mluvit na miminka v inkubatorech Vaše miminko nemůže být s Vámi … leží v plastové bedýnce, Vy byste jej moc rádi pochovali, ochránili, zahřáli, ale víte, že to zatím není možné …. Vaše děťátko potřebuje cítit Vaší […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.