Posted on

Vaše miminko

Podívejte se, co se ve vývoji vašeho miminka stalo během minulého týdne.
Já se jen rozhlížím. “Co představují všechna ta světla a stíny?” Po více než čtyřech měsících, kdy byla oční víčka pevně uzavřená, se oči otvírají. Když si uvědomíme, že již funguje vizuální část mozku a většina struktury oka je již vytvořena, pak si již vaše maličké může prohlížet okolní svět – jakkoli je tento výhled limitovaný. Jednotlivé předměty ještě nerozezná, vnímá však světlo a stíny.

Kolébání. Když budete sledovat pohyb svého miminka v bříšku, odhalíte velice přesně, co během dnů a nocí dělá. Děťátko ukolébáte v bříšku ke spánku houpáním, je to stejné, jako když si maminka vezme miminko do náručí. Vaše běžné denní činnosti vám možná jako houpání nepřipadají, plodová voda však představuje polštář, díky kterému necítí vaše miminko nic jiného než mírné pohupování. Děťátko tedy bude pravděpodobně více spát během dne. Ale v noci, až se uložíte ke spánku a budete chtít odpočívat, to asi bude úplně jiný příběh. V tu chvíli se vaše maličké probudí a začne se bavit!

Jak rostu. Během příštího měsíce nabere vaše maličké asi 450 gramů. Tento týden měří zhruba 38 cm a váží asi 900 gramů. Ačkoli rychle roste, má ještě nedozrálý mozek a plíce. Naštěstí má na to, aby se pro život ve vnějším světě připravilo, ještě dalších 13 týdnů.

Černobílá studie
Ve třetím trimestru probíhá těhotenství bez problémů. Všechny části obličeje a hlavy jsou dokonale vyvinuty a odpovídají daném u týdnu těhotenství – je to mozek (1), oči (2), nos (3), zápěstí (4), jazyk (5) a srdce (6).

Vaše těhotenství

Zásah do černého. Vaše prsa se budou během těhotenství (a také po něm) měnit. Oproti prvnímu trimestru, kdy vám začala prsa natékat, se asi ještě trochu zvětší. Většina žen zjišťuje, že ke změnám dochází také na jejich prsních dvorcích, tedy tmavých místech kolem bradavek. V prvním trimestru vám prsní dvorce pravděpodobně ztmavly. Nyní se může tmavě zbarvená pokožka rozšířit až za prsní dvorce. Vzniká tzv. druhotný prsní dvorec, který může zakrývat polovinu prsu. Nikdo neví, proč k tomuto jevu dochází. Řada odborníků se však domnívá, že tmavá pokožka má svůj význam: pro novorozence je snazší najít bradavku v průběhu kojení. Jedná se o dočasnou změnu, která může trvat po dobu až 12 měsíců po porodu.

Bláznivé sny. Pokud jste jako většina těhotných žen, máte asi jen co položíte hlavu na polštář neuvěřitelně živé až bizardní sny: porodíte dospělého syna. Rodíte a výsledkem jsou koťata. Držíte v náručí novorozence, který najednou otevře ústa a pronese: „Mám tě rád, mami.“ Možná se vám nezdá jen o vašem těhotenství a dítěti; řada žen uvádí, že se v jejich snech během těhotenství střídá dobrodružství, opojné milostné aféry a další zvláštní okolnosti, a to vše v jasných barvách. Za dramatickými sny v těhotenství hledejte hormony, které jsou přítomné ve zvýšené míře ve vašem těle. Mohou být také prostě důsledkem uvolnění vaší mysli, která se musí vypořádat se škálou myšlenek a emocí, které právě prožíváte. Ať je důvod jakýkoli, užívejte si svá noční dobrodružství a neberte je příliš vážně.

Doporučení odborníků. “Pokud chcete uspokojit potřebu bílkovin, kterou máte v průběhu těhotenství vy i vaše dítě, měla byste jíst „kvalitní“ bílkoviny,“ říká Dr.ka Margaret Comerford Freda. „Většina živočišných bílkovin je v porovnání s bílkovinami rostlinného původu kvalitní.“

Leave a Reply