diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Těhotenský kalendář 32. týden

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Vaše miminko

Podívejte se, co se ve vývoji vašeho miminka staloběhem minulého týdne.
Jako na tobogánu. Váš malý akrobat teď možná dělá stojku: většina děťátek se v tomto týdnu usadí do polohy hlavou dolů. V ideálním případě v této poloze zůstane až do porodu. Nezapomínejte však, že si již vaše maličké umí postavit hlavu a může se klidně rozhodnout svou polohu ještě před narozením několikrát změnit. Možná ucítíte, jak se kroutí a dere do nové polohy – především pokud se k tomu odhodlá v tak pozdní fázi těhotenství.

Plné až po okraj. Současné množství plodové vody obsažené ve vaší děloze (jedná se o zhruba 1,5 litru) umožňuje vašemu miminku celkem snadno se otočit z pozice hlavou dolů do polohy s hlavičkou vzhůru. Jak bude vaše děťátko během následujících osmi týdnů růst, bude se zároveň snižovat množství plodové vody.

Jak rostu. Váha vašeho miminka se nyní pohybuje v rozmezí 1,5 až téměř 2 kg a délka je asi 45 cm (v natažené poloze).

Zdravé srdíčko
Na tomto snímku srdíčka plodu jsou vidět dvě předsíně (1 a 4) – jsou to ty menší a tmavší oblasti. Mezera mezi nimi je oválný otvor zvaný foramen ovale (5), zkratka pro krev, která se při narození uzavře. Níže jsou vidět větší komory – ventrikuly (2 a 3) rozdělené stěnou, jež se nazývá mezikomorové septum. Nepravidelnosti při tvorbě srdce lze vidět již v počátečních stádiích těhotenství.

Vaše těhotenství

Kopance do žeber jsou tady. Au! Jak se stává prostor ve vašem bříšku stísněnější, možná začínáte cítit prstíky nebo lokty miminka, které vám dloubou do žeber. Když se vám některá část tělíčka miminka zaklíní pod hrudním košem, není to už taková legrace jako hádání, čím vás miminko právě trefilo. Snažte se ležet na boku nebo měnit polohu tak, abyste donutila miminko k pohybu.

Dvě levé nohy. Připadáte si v poslední době nešikovná? Posouvá se vám těžiště a také se vám uvolňují klouby, takže asi budete často narážet do stolu nebo dokonce zakopnete o vlastní prsty. Bohužel se s tím nedá moc dělat, můžete si jen obout pohodlné boty bez podpatku a zpomalit.

Příprava k porodu. Pokud jste ještě nenavštívila svou zvolenou porodnici, zajděte si tam na prohlídku. (Pokud navštěvujete kurzy přípravy k porodu, které organizuje právě vaše porodnice, pak bude možná prohlídka zařízení jejich součástí, takže si to nejprve ověřte.) Prohlídka vás většinou seznámí s porodním sálem a pokoji, kam se umísťují maminky po porodu. Také vás seznámí s příjmem, kterým budete procházet, jakmile porod začne. Budete tak předem vědět, komu zavolat a kam jít, takže se vyhnete případné panice na poslední chvíli.

Tatínkové. Najděte si dvě různé cesty do porodnice a projeďte si je. Díky tomuto předem vypracovanému domácímu úkolu nepropadnete až to přijde panice. Pokud se ve velký den vyskytne nečekané zpoždění, budete znát alternativní cestu.

Zpátky do školy. Někdy v této době by měl začít váš kurz přípravy k porodu. A Během jednotlivých hodin se seznámíte s fázemi porodu, technikami zmírnění bolesti, lécích a běžných lékařských postupech. Buďte během hodin přípravy aktivní a hodně se ptejte. Nebojte se a mluvte o svých představách i obavách. Nezapomeňte zapojit také partnera, který potřebuje být stejně jako vy na vše připraven a mohl vás plně podpořit až nadejde váš čas. Pokud za sebou již nějaký porod nebo porody máte, stejně zvažte účast na kurzu, abyste si vše osvěžila a dostala se do nejlepší formy.

Doporučení odborníků. Jen díky tomu jste otěhotněla. Když je však miminko na cestě, mají některé páry ze sexu obavy. “Vaše děloha se při orgasmu skutečně stahuje,” uvádí Dr.ka Elaine Zwellingová. “Tyto jemné kontrakce však nejsou nebezpečné, ani nepředstavují příznak porodu.”

Přečtěte si také:

  • Ještě lepší antistresové omalovánkyJeště lepší antistresové omalovánky Ruční práce jsou nejlepším způsobem, jak se uklidnit a odehnat od sebe úzkost a stres. A proto vám bestselerová autorka Emma Farraronsová přináší další dávku jedinečných vzorů k vymalování […]
  • Prsty v ústechPrsty v ústech Dítě strká všechno do úst, protože pud sebezachování jídlem je u něho nejsilnější. Zdá se mu, že všechno na světě je pouze proto, aby bylo požito. Kromě toho poznává dítě svět, také […]
  • Porod jako ve středověkuPorod jako ve středověku Stěžujete si na zacházení u porodu? Pokud jste porodila zdravé miminko a porod vám nezpůsobil psychické nebo fyzické následky, můžete být naprosto spokojená a být ráda, že jste nerodila […]
  • Výživa – Přehled vitamínů rozpustných v tucíchVýživa – Přehled vitamínů rozpustných v tucích Vitamín A: je důležitý pro dobrý zrak, imunitní systém. Podporuje správný růst a dělení buněk, zejména kostní dřeně, kůže a sliznic, což je důležité při vývoji a růstu plodu. V případě […]
  • Je nás pět Je nás pět ,,Věděli jsme od první chvíle, že tohle bude dlouhá cesta za úplným uzdravením. Na konci této cesty je šťastný úsměv.“ V srpnu 2009 mi můj gynekolog řekl tu skvělou novinu. Budeme […]
  • Nová posila naší redakce Nová posila naší redakce Velice ráda bych Vám představila novou posilu redakce magazínu www.MojeBrisko.cz paní Janu Kučvovou - laktační poradkyni - matku. Moje motto: Užijte si mateřství – připravte se na […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.