diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Těhotenský kalendář 33. týden

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Vaše miminko

Podívejte se, co se ve vývoji vašeho miminka stalo. během minulého týdne.
Rychlý rozbor. “Všechny mé smysly už fungují!” Mozek vašeho děťátka se stále velice rychle vyvíjí, jelikož všech jeho pět smyslů bude po příchodu na svět mimo bříško potřebovat. V této době již může vidět vodní svět, který je obklopuje – uvědomuje si, že si sahá na palec nebo že si saje prst; vnímá chuť plodové vody, kterou polyká a slyší bušení vašeho srdce, váš hlas a když vám kručí v žaludku. V plodovém vaku není vzduch, takže se v něm ani nemohou šířit vůně, pokud by to však bylo možné, mohlo by si miminko užívat také vůně šířící se kolem něj.

Hlava v první řadě. Díky neuvěřitelnému růstu mozku se zvětšil obvod hlavy vašeho děťátka jen tento týden téměř o 1,3 cm.

Nezapomínejte na jídelníček. Vaše strava je nyní důležitější než kdykoli před tím. Potřeby vašeho dítěte týkající se bílkovin a tuků budou v příštích týdnech na vrcholu, proto si dávejte pozor na to, abyste přijímala vyváženou stavu. Vaše maličké teď měří zhruba 45 cm a váží přes 1,8 kg. A v průběhu následujících sedmi týdnů se jeho váha zdvojnásobí.

Pojďme se zatočit
Tento snímek pořízený přístrojem Doppler znázorňuje průtok krve pupeční šňůrou. Žlutě vyobrazené dvě tepny (1) se obtáčí kolem žíly (2), která se zobrazuje v modré barvě. Miminko možná do pupeční šňůry kope – nasvědčuje tomu poloha kolínka (3).

Vaše těhotenství

Váha jde nahoru. Také vy byste měla přibírat na váze – každý týden asi tak 0,5 kg. Přibírat budete až do doby těsně před porodem. Nesnažte se o žádné zmírnění váhového přírůstku, a to ani tehdy, když jste kulatější, než jste očekávala. Vaše děťátko tato kila navíc právě teď potřebuje. Na hubnutí bude spousta času po jeho narození.

Boj s bolestí zápěstí. Pokud vás postihuje bolest v zápěstí a prstech, nebo když jim chybí cit, není důvod k obavám – nejste v tom sama. Mnoho těhotných žen trpí syndromem karpálních kanálků, pro který jsou typické otoky kolem nervů v zápěstí. Obvykle jsou důvodem problémů s karpálními kanálky stereotypní pohyby, například psaní na počítači, u těhotných však je příčinou zadržování vody v těle. Stejně jako se vám plní vodou nohy a kotníky, dochází k jejímu zadržování také v karpálních kanálcích (tunel, kterým vedou nervy ze zápěstí do prstů). Bolest a otoky nejspíše po porodu vymizí. Do té doby můžete zkusit s tímto problémem bojovat několika způsoby. Pokud vás bolest trápí v noci (to bývá běžné), pak změňte polohu tak, abyste nezatěžovala ruce nebo zápěstí žádným tlakem. Zpevněte si zápěstí – natažené vám je udrží zápěstní bandáž. Pokud to je možné, omezte stereotypní pohyby – například psaní na počítači nebo hru na klavír. Pokud se vám ani pak neuleví a bolest neustupuje, požádejte svého lékaře o injekci do zápěstí, která vám od těchto potíží uleví. O všech bolestech, kterými trpíte, nezapomeňte informovat porodní asistentku.

Doporučení odborníků. „S blížícím se termínem porodu jste možná zaregistrovala únik tekutiny z prsů,“ uvádí Dr.ka Elaine Zwellingová. „Této unikající tekutině se říká mlezivo a jedná se o zcela normální věc. Tekutina je předchůdcem mléka a pro vaše miminko (pokud je mate v úmyslu kojit) bude první výživou.“

Přečtěte si také:

  • Sportovní hry pro aktivní maminky Maminy Cup 2012Sportovní hry pro aktivní maminky Maminy Cup 2012 Akce, na které byste neměli chybět! - Netradiční sportovní hry pro maminky, děti i rodinné příslušníky s bohatým celodenním programem a účastí maminek ‑ vrcholových sportovkyň. […]
  • Hygiena a krása – 2.díl: Zvýšená hygienaHygiena a krása – 2.díl: Zvýšená hygiena V době těhotenství je vše intenzivnější a není se čemu divit, však jste vytvořily domeček pro své miminko a to vám dává najevo, že tu je s vámi. V těchto slastných chvílích vaše tělo […]
  • Chřest – jarní zelenina pro ženskou i mužskou plodnostChřest – jarní zelenina pro ženskou i mužskou plodnost Chřest je známý jako královská jarní zelenina a pěstuje se nejvíce v Číně, Evropě, Severní Africe, Jižní Americe, Japonsku a západní Asii. Mezi největší importéry zeleného chřestu patří […]
  • EfraimEfraim Svátek: 28.leden Domácí podoby: Efra, Framek Původ: hebrejský Význam: „velice plodný, dvojnásobně úrodný" Líbí se Vám toto jméno?
  • KarmelaKarmela Svátek: 16.červenec Domácí podoby: Kara, Karma, Karmelka, Karmuška, Karmel Původ: hebrejský Význam: zahrada, vinohrad Líbí se Vám toto jméno?
  • Můžete a máte cvičit!Můžete a máte cvičit! Po lékařském vyšetření po šesti týdnech po porodu můžete a máte cvičit - dovolí-li lékař. Mnoho žen po porodu "zmaminkovatí". To by konečně nebylo nic nesprávného, kdyby se tím nerozumělo […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.