diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Těhotenský kalendář 34. týden

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Vaše miminko

Podívejte se, co se ve vývoji vašeho miminka stalo během minulého týdne.
Sestoupení. Pokud čekáte chlapečka, sestupují mu nyní varlata z břišní dutiny do šourku. Někdy se může stát, že se jedno nebo obě varlata nepřesunou před narozením do správné pozice. V takovém případě pravděpodobně sestoupí varlata vašeho miminka před dovršením prvních narozenin. Pokud má vaše děťátko po narození příliš velký šourek, není důvod k obavám: otok je způsoben nadměrným množstvím tekutiny a v průběhu zhruba týdne odezní.

Je tu těsno. Vaše děťátko se pohybuje méně často. Hlavním důvodem je stísněný prostor. Samozřejmě Vám asi nebude připadat, jako by usadilo: při jeho současné velikosti (váze asi 2 kg a délce 46 cm) určitě ucítíte i ten nejmenší pohyb. Jak se Vaše miminko opírá o stěnu dělohy, brzy asi budete odbornicí v odhadování, kterou částí těla vás právě kope (nohou? loktem? rukou?).

Pomněnková očička. “Hádej jakou mám právě teď barvu očí?” Bez ohledu na to, jakou bude mít ve finále vaše miminko barvu očí, právě teď je má modré. Proces pigmentace jeho duhovky se může dokončit až po narození, kdy budou jeho očička vystavena po dobu několika týdnů světlu. Konečná barva očí se však může dotvářet několik let.

Tady je mé chodidlo
U děťátka již můžeme pozorovat jedinečný otisk nožky s vyvinutými prstíky (1) a patou (2). Je pravděpodobné, že svými drobounkými prstíky vrtí.

Vaše těhotenství

Je už čas jít na scénu? Jelikož vám zbývá už jen pár týdnů, měla byste se naučit poznat známky porodu. Porod je u každé ženy jedinečný, většina typických symptomů však je stejných. Patří k nim pravidelné kontrakce, ke kterým dochází ve stále kratších intervalech, bolest v dolní části zad doprovázená křečemi, které připomínají menstruační křeče, prasklý plodový vak nebo výtok krvaví zbarveného hlenu, který může indikovat, že se začíná otvírat děložní hrdlo. Nezapomínejte však, že přítomnost těchto symptomů nemusí nezbytně indikovat začínající porod. Porodní příznaky se mohou dostavit již několik dnů nebo dokonce několik týdnů před skutečným začátkem porodu. Posouzení přenechejte lékaři, který musí váš stav posoudit. Pokud zaznamenáte kterékoli z uvedených symptomů, okamžitě mu zavolejte. Pokud se chcete o příznacích začínajícího porodu dočíst víc, klikněte zde.

Konečná příprava porodního plánu. Určitě jste provedla vlastní analýzu a rozmyslela jste si, jak chcete rodit: Kdo by s vámi měl u porodu být, zda chcete použít prostředky na zmírnění bolesti apod. Asi jste také o svých přáních hovořila s lékařem nebo porodní asistentkou. Nyní je nejlepší čas znovu si své představy projít spolu s porodní asistentkou a osvěžit její paměť tak, abyste se ujistila, že máte obě stejnou představu.

Doporučení odborníků. Možná vás na rostoucích prsou svědí napnutá kůže. „Zkuste je mazat zklidňujícím pleťovým mlékem bez parfému,“ doporučuje Dr.ka Elaine Zwellingová. „Pomoci vám může také pleťové mléko s obsahem vitamínu E, kakaového másla nebo čistého lanolinu.“

Přečtěte si také:

  • Špaldové bioslavnosti 2012Špaldové bioslavnosti 2012 Máte rádi čerstvý sýr, pečivo, víno a další produkty přímo od farmářů? Navštivte bioslavnosti ve Starém městě. Bioslavnosti se konají pravidelně každoročně třetí červencovou sobotu. Na […]
  • MirandaMiranda Svátek: 11.květen Domácí podoby: Miruška, Mirka, Miranka, Anda Původ: latinský Význam: úchvatná, obdivuhodná Líbí se Vám toto jméno?
  • Kuřecí polévka s těstovinami a hruškou – od 7.měsícůKuřecí polévka s těstovinami a hruškou – od 7.měsíců Suroviny:  2 mrkve, 2 růžičky květáku, jedna hruška, kuřecí maso 20g olej,voda, dětské těstoviny Postup: Maso nakrájíme na kousky a dáme vařit s nakrájenou mrkví, květákem. Když je vše […]
  • OskarOskar Svátek: 1.srpen Domácí podoby: Oskárek, Oki, Oska Původ: germánský Význam: boží kopí Líbí se Vám toto jméno?
  • Ještě jedno dítě?Ještě jedno dítě? Máte doma nějakého potomka a přemýšlíte, zda mu pořídit sourozence? Tuto otázku si položí každý rodič. Toužíte mít tři, čtyři děti a nevíte, jestli to vše zvládnete? Měli byste zvážit […]
  • Bylo jich pětBylo jich pět … tři úplně mrňavé a dvě trošku větší děti v našem ne úplně mrňavém, ale na pět dětí dost mrňavém tři plus jedna. Dovolte mi začít malinko zeširoka. Když se mi narodil první syn, zdálo […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.