Posted on

Vaše miminko

Podívejte se, co se ve vývoji vašeho miminka stalo během minulého týdne.
Sestoupení. Pokud čekáte chlapečka, sestupují mu nyní varlata z břišní dutiny do šourku. Někdy se může stát, že se jedno nebo obě varlata nepřesunou před narozením do správné pozice. V takovém případě pravděpodobně sestoupí varlata vašeho miminka před dovršením prvních narozenin. Pokud má vaše děťátko po narození příliš velký šourek, není důvod k obavám: otok je způsoben nadměrným množstvím tekutiny a v průběhu zhruba týdne odezní.

Je tu těsno. Vaše děťátko se pohybuje méně často. Hlavním důvodem je stísněný prostor. Samozřejmě Vám asi nebude připadat, jako by usadilo: při jeho současné velikosti (váze asi 2 kg a délce 46 cm) určitě ucítíte i ten nejmenší pohyb. Jak se Vaše miminko opírá o stěnu dělohy, brzy asi budete odbornicí v odhadování, kterou částí těla vás právě kope (nohou? loktem? rukou?).

Pomněnková očička. “Hádej jakou mám právě teď barvu očí?” Bez ohledu na to, jakou bude mít ve finále vaše miminko barvu očí, právě teď je má modré. Proces pigmentace jeho duhovky se může dokončit až po narození, kdy budou jeho očička vystavena po dobu několika týdnů světlu. Konečná barva očí se však může dotvářet několik let.

Tady je mé chodidlo
U děťátka již můžeme pozorovat jedinečný otisk nožky s vyvinutými prstíky (1) a patou (2). Je pravděpodobné, že svými drobounkými prstíky vrtí.

Vaše těhotenství

Je už čas jít na scénu? Jelikož vám zbývá už jen pár týdnů, měla byste se naučit poznat známky porodu. Porod je u každé ženy jedinečný, většina typických symptomů však je stejných. Patří k nim pravidelné kontrakce, ke kterým dochází ve stále kratších intervalech, bolest v dolní části zad doprovázená křečemi, které připomínají menstruační křeče, prasklý plodový vak nebo výtok krvaví zbarveného hlenu, který může indikovat, že se začíná otvírat děložní hrdlo. Nezapomínejte však, že přítomnost těchto symptomů nemusí nezbytně indikovat začínající porod. Porodní příznaky se mohou dostavit již několik dnů nebo dokonce několik týdnů před skutečným začátkem porodu. Posouzení přenechejte lékaři, který musí váš stav posoudit. Pokud zaznamenáte kterékoli z uvedených symptomů, okamžitě mu zavolejte. Pokud se chcete o příznacích začínajícího porodu dočíst víc, klikněte zde.

Konečná příprava porodního plánu. Určitě jste provedla vlastní analýzu a rozmyslela jste si, jak chcete rodit: Kdo by s vámi měl u porodu být, zda chcete použít prostředky na zmírnění bolesti apod. Asi jste také o svých přáních hovořila s lékařem nebo porodní asistentkou. Nyní je nejlepší čas znovu si své představy projít spolu s porodní asistentkou a osvěžit její paměť tak, abyste se ujistila, že máte obě stejnou představu.

Doporučení odborníků. Možná vás na rostoucích prsou svědí napnutá kůže. „Zkuste je mazat zklidňujícím pleťovým mlékem bez parfému,“ doporučuje Dr.ka Elaine Zwellingová. „Pomoci vám může také pleťové mléko s obsahem vitamínu E, kakaového másla nebo čistého lanolinu.“

Leave a Reply