Posted on

Vaše miminko

Podívejte se, co se ve vývoji vašeho miminka stalo během minulého týdne.
Máte dost železa? Ve třetím trimestru je velmi důležité konzumovat potraviny bohaté na železo. Vaše miminko tento důležitý minerál vstřebává z vašeho těla a vytváří si vlastní zásoby železa, především ve formě červených krvinek. Nejvíce železa od vás miminko získá během posledních měsíců před porodem.

Po hlavě nebo napřed zadečkem. “Mělo bych mít hlavu nahoře nebo dole?” Cefalická poloha, při které jde hlavička první, je pro porod ideální. Porod probíhá lépe, pokud prochází porodním kanálem nejdříve největší část těla, tedy hlavička. Asi 3 až 4 procenta dětí se do této polohy do 35. týdne těhotenství neotočí. Pokud se při porodu objeví jako první nožička nebo zadeček, pak se jedná o porod pánevním koncem. Navzdory stísněnému prostoru v děloze se může váš malý akrobat před porodem ještě několikrát převrátit. Není to úžasné?

Jak rostu. Ručičky a nožky se vašemu děťátku s tím, jak postupně přibývá na váze, zakulacují. Do konce tohoto týdne bude vážit až 2,5 kg a na délku měřit asi 46-47 cm.

Spousta klokotání
Tento příčný pohled bříškem ukazuje, že jsou již všechny orgány vyvinuté. Žaludek (1) je naplněn tekutinou. Žlučník (2) získává svůj konečný tvar a kolem něj se nachází játra. Na pravé straně jsou vidět střevní smyčky (3). Během těchto dnů ukládá miminko tuk. Tmavý kruh ve vrchní části snímku, nad břišní stěnou, je právě vrstva zdravého tuku.

Vaše těhotenství

Co byste měla vědět o císařském řezu. Nehledě na to, kolik času a myšlenek věnujete přípravě, může být porod (stejně jako rodičovství) nepředvídatelný. Vždy existuje určitá pravděpodobnost, že se váš lékař kvůli riziku hrozícímu vám nebo miminku rozhodne provést porod císařským řezem. Jedná se o takový porod, při kterém se miminko narodí chirurgickým řezem provedeným matčinou dělohou. Pomocí císařského řezu se ve Velké Británii narodí přibližně jedno z pěti dětí. Ačkoli je tedy pravděpodobnější, že vás tento postup nečeká, je dobré být na tuto možnost připravená. Přemýšlejte o tom, zda byste raději byla vzhůru a císařský řez prodělala v epidurální anestezii, nebo jestli chcete raději celkovou anestezii. Většina lékařů si myslí, že je o trochu bezpečnější zůstat při vědomí.

Doporučení odborníků. Jak o porodu přemýšlíte, určitě byste chtěla vědět co se stane v případě omotání pupeční šňůry kolem krku miminka. „Jedná se o poměrně častý případ a obvykle nedochází k žádnému ohrožení děťátka,“ říká Dr.ka Margaret Comerford Freda. „Nikdo neví, proč k tomu dochází, pravděpodobně to může souviset s délkou pupeční šňůry.“

Leave a Reply