Posted on

Bolesti hlavy jsou velice nepříjemné a v těhotenství mohou být velkým problémem. Příčinou bolestí hlavy bývají hormonální změny, přemíra hladiny hluku, světla, fyzický a psychický stres, možná i pocit, že jste těhotná, náhlé vysazení kofeinu, nevolnosti atd. Těch příčin je opravdu mnoho.

V případě, že jste před těhotenstvím trpěla na migrény, poraďte se se svým gynekologem a neurologem, jak postupovat při záchvatu, jaké léky volit. Nutné je také vyloučit i jiné onemocnění hlavy – např. zánět dutin aj.

Migréna je skupina bolestí havy, jejich vznik je spojován se stahem a zúžením krevních cév v mozku s následným rozšířením cév. Dochází k poruše zásobování mozku krví. Mezi další příznaky migrény patří celková únava, nevolnost, pocity na zvracení až zvracení, přecitlivělost na světlo a hluk, jiskření před očima, bolest je intenzivní, pulzující, obvykle jednostranně lokalizovaná.

 

Jak se tedy zbavit bolestí hlavy?

U nastávajících maminek není vhodné ihned sahat po analgeticích, protože by mohla vaše děťátko poškodit.

Snažte se bolestem předcházet. Vyhněte se nadměrnému hluku, ostrému světlu, slunci. Dostatečně odpočívejte, kdykoli si zdřímněte v temné a tiché místnosti. Myslete se na sebe a nenarozené miminko. Vyhýbejte se potravinám s vysokým množstvím glutamátu sodného. Jezte pravidelně, nízká hladina cukru v krvi může způsobit bolesti hlavy. Mějte vždy po ruce něco k zakousnutí např. ovesné vločky, musli, ovoce, zeleninu.

Dostatečně větrejte, vydýchaný a těžký vzduch vám neprospívá.

Přetrvávají – li bolesti hlavy delší dobu, máte otoky končetin, poruchy vidění, neváhejte kontaktovat svého lékaře, mohlo by se jednat o těhotenskou komplikaci.

 

Zdroj:

Weissová R.: Těhotenství krok za krokem, Fortuna Libri, Praha 2009

Murkoffová H., Eisenbergrová A., Hathawayová S.: Co čekat v radostném očekávání, Slovart, Praha 2007

Leave a Reply